Coraz bliżej szybkiego połączenia kolejowego z Katowicami

Jednym z podstawowych problemów Jastrzębia-Zdroju jest brak szybkiej i dobrze zorganizowanej komunikacji z terenem Metropolii Śląskiej. Od lat trwa dyskusja na temat potrzeb transportowych mieszkańców, które wyrażają się przede wszystkim w postulatach jastrzębian odnośnie powstania połączenia kolejowego ze stolicą województwa.

Jak poinformował Urząd Miasta, Jastrzębie jest o krok bliżej wyczekiwanego transportu kolejowego. Trwają bowiem prace nad opracowaniem szczegółowego przebiegu dwóch połączeń kolejowych Jastrzębia-Zdroju z Aglomeracją Śląską, które weszły w kolejną fazę – rozstrzygnięto przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla zakładanej linii kolejowej, które wskaże dokładny przebieg trasy łączącej Katowice z Ostrawą.

Projekt obejmie odcinek przyszłej linii kolejowej nr 170 między Katowicami i polsko-czeską granicą, jej przedłużenie po stronie czeskiej do Ostrawy oraz odcinek Jastrzębie-Zdrój – Wodzisław Śląski wraz z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum i w kierunku Rybnika.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny, odpowiedzialna za budowę połączenia kolejowego dużych prędkości (KDT),  rozpoczęła prace przygotowawcze do budowy nowej linii kolejowej między Katowicami i Ostrawą. Powstanie blisko 75 km nowej trasy kolejowej.

– Dzięki tej linii zapewnimy zarazem obsługę największego polskiego miasta pozbawionego dzisiaj dostępu do kolei, czyli Jastrzębia-Zdroju

– mówi  Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Na otwarcie nowego dworca trzeba będzie jeszcze poczekać: według harmonogramu projektu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć dopiero w 2024 r., planowane oddanie linii do użytku nie nastąpi wcześniej niż w 2030 r.

Poza powyższym projektem, którego niejako celem ubocznym jest doprowadzenie kolei do Jastrzębia, w drugą fazę wszedł również program dedykowany przywróceniu regionalnego połączenia kolejowego jastrzębianom z Aglomeracją Śląską. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wyłonił wykonawcę studium technicznego, który wskaże optymalną trasę połączenia miasta z Katowicami, na którym podróż ma wynieść mniej niż godzinę.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Kolej Plus, odpowiadana za niego Marszałek Województwa. Jastrzębie-Zdrój współfinansuje opracowanie dokumentacji projektowej. Dzięki temu, że przedstawiciele miasta biorą udział w pracach związanych z uszczegółowieniem projektu, aktualnie wiemy, że rozważane są dwa warianty przebiegu trasy i żadna wiążąca decyzja nie została jeszcze podjęta.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok