Transferowy hit: Benjamin Toniutti rozgrywającym Jastrzębskiego Węgla

Benjamin Toniutti od zbliżającego się sezonu wzmocni szeregi Jastrzębskiego Węgla. Siatkarz podpisał z klubem umowę, która będzie obowiązywać dwa sezony, z możliwością przedłużenia współpracy o kolejne dwa lata.

Francuski rozgrywający jest dobrze znany polskim kibicom, nie tylko z prowadzenia zespołu Trójkolorowych, ale również z wieloletniej gry na plusligowych parkietach. Jeden z najlepszych rozgrywających na świecie w Polsce reprezentował do tej pory klub ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, który poprowadził do największych sukcesów w latach 2015-2021: w tym czasie sięgnął trzy razy po złoty medal PlusLigi (2016, 2017, 2019), dwa razy został wicemistrzem kraju (2018, 2021), a także trzykrotnie poprowadził zespół z Opolszczyzny do zwycięstwa w rywalizacji o Puchar Polski (2017, 2019, 2021) i dwa razy o Superpuchar (2019, 2020). Nie można również zapomnieć o tegorocznym, historycznym sukcesie kędzierzynian, którym udało się pokonać w finale Ligi Mistrzów zespół Itas Trentino, dzięki czemu zostali klubowymi mistrzami Europy.

Poza sukcesami ligowymi, Toniutti stoi również za osiągnięciami reprezentacji Francji, której jest kapitanem. Polscy siatkarze wielokrotnie mogli się przekonać, co znaczy grać naprzeciwko francuskiego rozgrywającego. Z reprezentacją Toniutti zdobył m.in. mistrzostwo Europy (2015) i dwa razy wygrał Ligę Światową (2015, 2017), wielokrotnie został również wyróżniony tytułem najlepszego rozgrywającego turnieju.

Jak możemy przeczytać w klubowej informacji prasowej, zarówno włodarze zespołu, jak i sam siatkarz, są podekscytowani hitem transferowym: – Prawdę powiedziawszy, była to dla mnie trudna decyzja. Jastrzębski Węgiel zwrócił się do mnie i robił wszystko, by mnie pozyskać. Kiedy Klub pokazuje Ci, jak bardzo zależy mu na Tobie, musisz poważnie brać pod uwagę jego ofertę. Uznałem, że może to być dla mnie czas na nowe wyzwanie. W jakiejś mierze zapisałem się w historii kędzierzyńskiego klubu i chciałbym dokonać tego samego w Jastrzębskim Węglu. I to jest właśnie to nowe wyzwanie – mówi nowy rozgrywający jastrzębskiego zespołu.

Toniutti skomentował okres, na jaki podpisał umowę z zespołem, podkreślając przy tym, że nie ma w zwyczaju „sprawdzania” zespołów i poważnie traktuje przywiązanie do klubowych barw:

– Nie jestem typem zawodnika, który przychodzi do klubu na rok, by sprawdzić, jak to jest. Podoba mi projekt rozpisany na dłuższy czas. Wiem, że większość kolegów z drużyny też związało się z klubem dłuższymi umowami. Dla mnie ważne jest zbudowanie nowej drużyny i napisanie z tym zespołem pewnego rozdziału w historii Klubu. Dlatego mój kontrakt będzie obowiązywać na dwa najbliższe sezony z możliwością przedłużenia go o trzeci, a być może także i o czwarty sezon. Jest to dla mnie nowa przygoda, podczas której mam nadzieję coś osiągnąć i będzie to coś wielkiego – wyjaśnił nowy rozgrywający Jastrzębskiego Węgla.

– Często w świecie mediów sportowych w odniesieniu do wyróżniających się zawodników funkcjonuje określenie „transferowy hit”. Zdarza się, że miano to w pewnych sytuacjach bywa nadużywane czy wyolbrzymiane. W przypadku Benjamina Toniuttiego mówimy jednak o absolutnym hicie transferowym i nie ma w tym przesady. Ben to niekwestionowana gwiazda PlusLigi, jeden z czołowych rozgrywających na świecie, prawdziwy czempion o mentalności zwycięzcy, wokół którego inni również podnoszą swoją umiejętności. Jestem szczęśliwy i dumny, że tak znakomity siatkarz zdecydował się przyjąć ofertę naszego Klubu, a moja radość jest tym większa, że przed Klubem i zawodnikiem wspólna perspektywa rozpisana na kilka sezonów. Głęboko wierzę w to, że będzie to okres znaczony licznymi sukcesami – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Źródło wypowiedzi: Jastrzębski Węgiel

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok