Prezydent Jastrzębia-Zdroju o sprawiedliwej transformacji z parlamentarzystami

Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman spotkała się z parlamentarzystami oraz samorządowcami z całego regionu, by rozmawiać o sprawiedliwej transformacji terenów górniczych.

Wobec ostatnich doniesień medialnych, śląscy samorządowcy są zaniepokojeni niejasnościami wokół  zasad przyznawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji; zwłaszcza w kontekście pogłosek, jakoby cały region miał stracić dofinansowanie. Szczególne wątpliwości budzi kwestia koncesji na wydobycie wydane w Rybniku i Mysłowicach oraz fakt, czy powstanie nowych kopalń na terenie Górnego Śląska nie zamknie drogi do pozyskania środków unijnych, również dla Jastrzębia. Samorządowcy wyszli z inicjatywą spotkania z władzami państwowymi: poprosili o rozmowę z premierem, ministrami i przedstawicielami senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz podkomisji sejmowej ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Prośba samorządowców została spełniona jedynie częściowo. Na wnioskowanym spotkaniu pojawili się Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Barbara Dolniak, były minister infrastruktury poseł Cezary Grabarczyk oraz poseł Krzysztof Gadowski – przewodniczący podkomisji do spraw Sprawiedliwej Transformacji. Zabrakło jednak zarówno premiera, jak i odpowiednich ministrów.

Dla wielu gmin pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to być albo nie być. Dla innych – szansa na rozwój, która nie może zostać zaprzepaszczona. Dlatego też samorządy są zdesperowane. Musimy rozmawiać z każdym, kto może nam pomóc w pozyskaniu tych środków  –  jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta, tak przebieg rozmów skomentowała prezydent Anna Hetman, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Spotkanie przede wszystkim pozwoliło samorządowcom wyrazić zaniepokojenie związane z możliwością utraty pieniędzy z Funduszu, które są kluczowe zwłaszcza dla mniejszych miejscowości ściśle związanych z górnictwem. Szczególne wątpliwości budzą również rządowe plany na sprawiedliwą transformację, które w opinii samorządów, nie uwzględniają specyfiki konkretnych miejscowości.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok