W sejmie o transformacji

Samorządowcy nie ustają w staraniach o sprawiedliwe rozdysponowanie środków przeznaczonych na transformację terenów górniczych.

Prezydent Anna Hetman, wraz z samorządowcami z regionu, uczestniczyła w posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji. Było to kolejne z wielu spotkań zwołanych w ostatnim czasie w związku z trudną sytuacją gmin górniczych. Możliwość pozyskania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji stoi bowiem pod znakiem zapytania.

– W ostatnim czasie docierają niepokojące informacje z Komisji Europejskiej o wstrzymaniu możliwości skorzystania ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w całym regionie, na terenie którego zostanie wydana nowa koncesja na wydobycie, bądź zostanie uruchomiony nowy zakład wydobywczy. Informacja głęboko niepokoi samorządy gmin górniczych. Nie mają one wpływu ani na podmioty prawne ubiegające się koncesję na wydobywanie węgla, ani na jej przyznawanie. Kwestia ta leży w gestii Ministerstwa Klimatu i Środowiska

– czytamy w dezyderacie Komisji ds Unii Europejskiej.

Tymczasem środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to ogromna szansa dla wielu gmin regionu, w tym Jastrzębia-Zdroju. Jak podkreślała w minionym tygodniu Anna Hetman, nie możemy sobie pozwolić na ich utratę.

– Dla wielu gmin pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to być albo nie być. Dla innych – szansa na rozwój, która nie może zostać zaprzepaszczona. Dlatego też samorządy są zdesperowane. Musimy rozmawiać z każdym, kto może nam pomóc w pozyskaniu tych środków 

– mówiła prezydent Anna Hetman, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Samorządowcy z polskich gmin górniczych zapewniają, że to nie koniec starań o sprawiedliwą transformację regionu.

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.