Zmiana cen niestety możliwa

Wszystko wskazuje na to, że w Jastrzębiu-Zdroju wzrosną opłaty za odpady.

W czerwcu tego roku, szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców, jastrzębski samorząd przeprowadził przetarg, w wyniku którego najtańszym operatorem odbioru odpadów komunalnych została firma Eko Spółka Jawna. Po oszacowaniu wszystkich kosztów gospodarki odpadami komunalnymi w mieście i przy ograniczeniu zakresu usług, obliczono nową stawkę miesięcznej opłaty za odpady segregowane. Wynosić ona będzie 29,50 zł od osoby.

Od 2018 roku stawki za odbiór odpadów utrzymywane były w naszym mieście na stałym poziomie. Dodajmy najniższym w regionie, bo wynosiły tylko 12 zł. Od 2019 roku zauważalny był wzrost cen na rynku, co obserwowaliśmy w całym kraju. To pokazało, jak dobra decyzję podjęliśmy podpisując w 2018 roku trzyletnią umowę. W okresie tym nasi mieszkańcy mieli zagwarantowaną niską cenę za śmieci a ich budżety rodzinne sporo zaoszczędziły.  Niestety, wraz z końcem tej umowy musieliśmy ogłosić nowy przetarg, co przyczyniło się do znaczącego wzrostu ceny, a preferencyjne dotychczasowe warunki już dłużej nie mogą być utrzymane – mówi Robert Cichowicz, zastępca prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój.

Główne czynniki wpływające na podwyższenie kwoty za odbiór odpadów, to wzrost płacy minimalnej, kosztów bieżących takich jak energia i paliwo, prawne wymogi dot. podwyższania standardów, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej oraz nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności.

Ubolewamy nad tak znaczną podwyżką opłat za odbiór śmieci, jednak jest ona od nas zupełnie niezależna. Problem ten dotyczy wszystkich gmin. Fakty są takie, że koszty związane z wywozem odpadów stale rosną. Stawki, jakie proponowane są w Jastrzębiu-Zdroju, nie odbiegają od tych, które uchwalono w innych miejscowościach województwa śląskiego – dodaje prezydent.

Na przykład w Będzinie za wywóz śmieci mieszkańcy płacą aż 36 złotych za osobę, natomiast w Cieszynie 29 złotych a w Orzeszu 33 zł. Na tym tle 29,50 zł, jakie zapłacą miesięcznie mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, nie są cenami najwyższymi. Gminy, które mają niższe stawki niż jastrzębskie, bazują jeszcze na starych, długoterminowych umowach. Nasza wygasła z końcem czerwca br. i konieczne było ogłoszenie nowego przetargu.

Miasto wciąż czeka na publikację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą 21 sierpnia podpisał Prezydent RP Andrzej Duda.

Nasza kalkulacja opłat za odbiór śmieci opiera się na rozwiązaniach właśnie w niej zawartych, które dają nam możliwość ograniczenia wzrostu kosztów gospodarowania odpadami – mówi Robert Cichowicz.

Jeśli ustawa nie zostanie opublikowana, istnieje ryzyko, że jastrzębianie będą musieli płacić za śmieci nawet 39 zł, a tego w żadnym wypadku nie chcemy.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.