200 000 gości na Żelaznym Szlaku

Nie minął jeszcze rok od oddania jastrzębskiego odcinka trasy, a frekwencja na niej już przerosła wszelkie oczekiwania.

O tym, że Żelazny Szlak Rowerowy to prawdziwy turystyczny hit, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Potwierdziają to również najnowsze dane. Licznik przejazdów zamontowany przy ulicy Chlebowej zanotował już ponad 200 tysięcy przejazdów trasą uznawaną za najpiękniejszą tego typu w Polsce.

Przypomnijmy, pierwsze szacunki zakładały, że rocznie na całej trasie pojawi się około 30 tysięcy rowerzystów. Tymczasem nie minął jeszcze rok od oddania jastrzębskiego odcinka, a liczby te sa wielokrotnie wyższe. Maria Pilarska, ówczesna naczelniczka Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji,  podczas otwarcia jastrzebskiego odcinka następująco wspominała początki Żelaznego Szlaku Rowerowego:

– Pamiętam pierwsze przejście terenem dzisiejszego Żelaznego Szlaku Rowerowego, kiedy prawie z maczetami przedzieraliśmy się przez były pas kolejowy. Był tak zarośnięty, że trudno było się przebić. Chcieliśmy jakoś ten teren zagospodarować. To były czasy, gdy modne zaczynały być przejazdy rowerami. Pojawił się pomysł Żelaznego Szlaku Rowerowego – mówiła.

Teraz Żelazny Szlak Rowerowy uznawany jest za jedną z najlepszych tras w Polsce. Zaledwie kilka dni temu zwyciężył w głosowaniu internautów na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2021.

– Ogromnie cieszy mnie popularność Żelaznego Szlaku Rowerowego. To fantastyczna trasa, jedna z najlepszych w Polsce – podkreśla prezydent Anna Hetman.

Tymczasem Żelazny Szlak Rowerowy ciągle się rozwija. Dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na jastrzębskim odcinku powstaną dwie stacje do ładowania rowerów elektrycznych o napięciu 230V oraz dwie samoobsługowe stacje do naprawy rowerów.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.