EKO-mural już jest gotowy!

Ma prawie 200 metrów powierzchni i dzięki specjalnym farbom oczyszcza jastrzębskie powietrze. Nietypowy mural powstał przy ul. Krakowskiej.

Projekt wybrali jastrzębianie. Po zapoznaniu się z ponad setką prac konkursowych komisja wyselekcjonowała trzy. Ostateczna decyzja należała do mieszkańców. Najwięcej głosów oddali na grafikę Izabeli Szulc. Jej praca zdobyła ich łącznie 196 i to właśnie ona, po wymaganych poprawkach, ozdobiła blok.

– Korekta kolorystyczna projektu była konieczna ze względu na konieczność dostosowania go do palety producenta farby antysmogowej – wyjaśnia Justyna Jeleń z Wydziału Ochrony Środowiska.

Autorka projektu mieszka w Chybach, ma 31 lat i choć w jej pracy znajdują się elementy jastrzębskiej architektury, ona sama nigdy nie była w naszym mieście.

– Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odwiedzę miasto, szczególnie chciałabym zobaczyć Park Zdrojowy – mówi Izabela Szulc.

– Wiedzę na temat zabytków i atrakcji turystycznych czerpałam w dużej mierze z oficjalnej strony miasta. W zawartych tam zakładkach w sposób wyczerpujący zostały opisane miejsca, które starałam się odwzorować w projekcie. To między innymi muszla koncertowa z urokliwego Parku Zdrojowego, czy Kościół pw. Św. Barbary i Józefa o nietuzinkowej historii – dodaje autorka zwycięzkiego projektu.

Jak sama przyznaje, tematyka ekologiczna jest dla niej szczególnie ważna.

– Stworzenie projektu zachęcającego ludzi do postawy proekologicznej, który zostanie zrealizowany przy użyciu antysmogowych farb było czystą przyjemnością. W swojej realizacji chciałam odwołać się do lokalnej działalności, oddolnych inicjatyw, pokazać konkretne fragmenty miasta, zachęcić tym samym turystów oraz mieszkańców Jastrzębia-Zdroju do sadzenia drzew i życia w zgodzie z naturą – mówi.

Za swoją pracę Izabela Szulc otrzymała nagrodę w wysokości 5000 złotych.

Mural został wykonany przy użyciu farby antysmogowej, która neutralizuje tlenki azotu, zmniejsza zanieczyszczenie powietrza formaldehydem, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni na powłoce oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy. Jeden metr kwadratowy powierzchni pomalowanej farbą oczyszcza powietrze jak jedno dorosłe drzewo!

Mural jest częścią i jednocześnie kropką nad i tegorocznej akcji ekologicznej Weź się zazieleń! W jej ramach jastrzębianie zasadzili wspólnie 250 drzew. Otrzymywali także mieszanki nasion, dzięki którym tworzyli własne łąki kwietne.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.