Za zbadanie Barciaka Większego otrzymali złoty medal w Kanadzie

Paulina Frątczak i Adrian Grzonka są autorami pracy badawczej, która została doceniona w Toronto.

Złoty medal w kategorii „Ochrona środowiska”, nagroda specjalna „Canadian Special Award” i nagroda dla młodych innowatorów „Best young inventors award” – tyle osiągnęli uczniowie z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju podczas podczas 6 Międzynarodowego Konkursu Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie.

Autorami pracy „The influence of different breeding conditions of galleria mellonella larvae on the possibility of recycling polyethylene from the natural environment” są Paulina Frątczak i Adrian Grzonka pod opieką promotorów: Lidii Gajdzik, Barbary Halskiej i Jerzego Maduzi.

Inspiracją do badań był ogólnopolski konkurs E(x)plory w Gdyni, w którym również brała udział delegacja „Sobieskiego”.

– Okazało się, że istnieje gąsienica barciaka większego, która oprócz trawienia wosku pszczelego jest w stanie trawić polietylen. I tak narodził się pomysł na pracę badawczą. Uczniowie bardzo szybko zabrali się do pracy – relacjonuje Jerzy Maduzia, jeden z promotorów projektu.

– W ostatnim czasie problem zanieczyszczenia środowiska i akcje ekologiczne zaintrygowały nas i uświadomiły powagę sytuacji. Natknęliśmy się na artykuły dotyczące możliwości utylizacji wszechobecnego polietylenu i polipropylenu przez larwę motylicy Barciaka Większego (Galleria Mellonella) – uzasadniają swoje badania uczniowie.

Zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie badań i przez ostatni okres hodowaliśmy i obserwowaliśmy, jak larwy mola woskowego zachowują się i rozwijają w różnych warunkach termicznych, przy różnym dostępie do pożywienia, jego ilości, a przede wszystkim zastanawialiśmy się nad wpływem tych czynników na utylizację polietylenu (PE)– dodają.

Badania dały ciekawe wnioski i zostały docenione – najpierw przez jurorów Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Warszawie, następnie w Międzynarodowym Konkursie Wynalazków E-nnovate 2021 w Bydgoszczy i w Międzynarodowym Konkursie Innowacyjności iCAN 2021 w Toronto w Kanadzie.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.