Tłumaczenie literackie i jego światy

Rozmowa z profesorem Tadeuszem Sławkiem odbędzie się 6 października.

Podczas realizacji projektu „Literackie obrazowanie – książka od kuchni” bibliotek przybliża różne zagadnienia związane z książką i rynkiem wydawniczym. Jednym z tematów, który będzie podejmowany jest problem tłumaczenia. Nikt lepiej nie opowie o sztuce przekładu niż profesor Tadeusz Sławek – filolog, eseista, tłumacz i autor książki „Na okrężnych drogach. Tłumaczenie literackie i jego światy”. „Polityka przekładu jest polityką wielogłosowości; nie może zgodzić się na wizję świata, w którym relacje z innym/obcym są równoznaczne z „zanieczyszczeniem” tego, co rodzime i „czyste” – pisze Tadeusz Sławek. To stwierdzenie stanie się punktem wyjścia do rozmowy o tym, czy wychodząc na spotkanie z językiem, wychodzimy na spotkanie z inną kulturą i co to nam daje oraz nad tym czego uczymy się o sobie obcując z tekstem w innym języku.

Na spotkanie zapraszamy 6 października o 18.00 do Biblioteki Głównej, ul. Wielkopolska 1a.

Tadeusz Sławek poeta, tłumacz, eseista, profesor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii literatury angielskiej i amerykańskiej oraz teorii literatury. Jest tłumaczem z języka angielskiego (Wendell Berry, William Blake, Allen Ginsberg, Seamus Heaney, Robinson Jeffers, Thomas Merton, Jerome Rothenberg; tłumaczył także teksty Johna Lennona, Jima Morrisona i Pete’a Sinfielda). Członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Stały publicysta „Tygodnika Powszechnego”, publikował też m.in. w pismach: „Brulion”, „Gazeta Wyborcza”, „Odra”, „Res Publica Nowa”. Opublikował m.in.: U-bywać. Człowiek, świat, przyjaźń w twórczości Williama Blake’a (2001),  Żaglowiec, czyli Przeciw swojskości (2006), U-chodzić (2015), Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności (2018), Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie (2020), Umysł rozstrojony. Próby o trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego (2020).

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.