Strażacy spieszą z pierwszą pomocą

Ochotnicy z Szerokiej propagują pierwszą pomoc wśród mieszkańców sołectwa w różnym wieku.

Strażacy z OSP Szeroka do swoich licznych zadań dołożyli kolejną cegiełkę. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z miasta i Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu „Inicjatywa Sołecka 2021” uczą pierwszej pomocy mieszkańców sołectwa w różnym wieku.

Mając na celu możliwość dokształcenia Szeroczan w jakże ważnej kwestii dotyczącej pierwszej pomocy, strażacy zawnioskowali o możliwość realizacji zadania „Potrafię, więc udzielam pierwszej pomocy”. W jego ramach zakupiono defibrylator szkoleniowy, fantomy, kamizelkę do zakrztuszeń, apteczkę oraz defibrylator. Przeprowadzono także dwa profesjonalne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, podczas których zainteresowani mieszkańcy mieli okazję poznać zasady działania defibrylatora, nauczyć się zasad postępowania w sytuacjach zagrażających życiu. Jednak na tym nie koniec.

Druhowie z OSP Szeroka postanowili dalej uczyć mieszkańców. Już 11 września, podczas Siódmego Szerockiego Rajdu Nordic Walking, grupa kilkudziesięciu mieszkańców, pod czujnym okiem strażaków zapoznawała się z nowym sprzętem. Dzięki ćwiczeniom praktycznym, przekazywana przez nich wiedza była zdecydowanie łatwiej przyswajalna dla obecnych Szeroczan.

30 września, na terenie wiaty przy OSP Szeroka na ulicy Gagarina 130 zorganizowana została Spartakiada dla przedszkolaków z PP nr 13. Maluchy miały okazję nie tylko wziąć udział w zawodach sportowych, ale także spróbować swoich sił jako ratownicy. W prosty i przystępny sposób druhowie przekazali najmłodszym bardzo ważne informacje dotyczącego tego, jak należy się zachowywać w określonych sytuacjach. Niewątpliwie fakt, że dzieci miały okazję własnymi rączkami dotknąć min. fantomów miał wpływ na atrakcyjność całej prelekcji.

Strażacy z Szerokiej ruszyli z pierwszą pomocą – na szczęście tylko szkoleniowo – również do starszych uczniów. 6 października zawitali do Szkoły Podstawowej nr 15 gdzie wśród trzecioklasistów również przeprowadzili szkolenie, w którym uczniowie mogli wziąć czynny udział.

Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój pozwoli realizować tego typu inicjatyw o wiele częściej, zwłaszcza że każdorazowo cieszyły się one dużym zainteresowaniem mieszkańców sołectwa Szeroka.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.