Wieczór z fotografią w kinie „Centrum”

Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” i Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na wieczór autorski w towarzystwie dwóch wyjątkowych fotografów.

Pierwszy z nich – Marcin Giba – dyrektor artystyczny Rybnickiego Festiwalu Fotograficznego opowie o fascynacji fotografią dronową. Od 2018 roku za pomocą drona wykonuje Podniebne Obrazy, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych. Jego dronowe zdjęcia można było zobaczyć na wystawach w Londynie, Sydney, Moskwie, Pradze, Bratysławie, Krakowie, czy też Trieście. Marcin Giba mieszka na Śląsku, ale pracuje w całej Polsce. 

Drugim gościem spotkania będzie Krzysztof Gołuch – fotograf i pedagog, który zaprezentuje i opowie o swoim niezwykłym projekcie pn. „Hotel”.

Fragment tekstu Michała Szalasta z książki Hotel:

Fotografie z cyklu „Hotel” autorstwa Krzysztofa Gołucha przedstawiają pracę osób niepełnosprawnych, będąc jednocześnie refleksją nad przeznaczeniem człowieka. Statyczne postacie ze zdjęć zdają się być zatrzymane w czasie. Nikt tutaj nie biegnie, nie spieszy się, nie walczy z upływającymi czasem. Niespieszna praca, otoczona barwą i oblana światłem nie ma końca. Nie znajdziemy w nich nic zbytecznego, a czystą kompozycję buduje specyficzny układ postaci, przedmiotów oraz barw. By przyciągnąć naszą uwagę do świata niepełnosprawności, autor posługuje się czytelną kompozycją i wyrazistym kolorem, które nieodparcie kojarzą się z malarstwem Edwarda Hoppera. Hopperowski realizm zdjęć Gołucha, wypełniając duże powierzchnie obrazu czystą barwą i klimatycznym światłem, oddziałuje równie silnie jak malarstwo amerykańskiego artysty. Wszystko to wydaje się być umiejscowione w terytorium, w którym czas stracił jakiekolwiek znaczenie. Jak opisuje fotografie z cyklu „Hotel” profesor Vladimír Birgus, autor zdjęć poprzez czyste, przemyślane kompozycje balansuje na pograniczu między klasycznym dokumentem a inscenizowaną twórczością.

Spotkanie odbędzie się 15 października o 18.00 w kinie „Centrum”. Wstęp wolny.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.