Wybierz nazwę ronda!

Dobiegają końca prace związane z budową ronda w ciągu ulic: Alei Piłsudskiego, Granicznej i Północnej – niezwykle ważnego, bo usytuowanego na wjeździe do miasta i łączącego jego główne arterie. A wraz z tym pojawiło się kilka propozycji dotyczących tego, jak powinno zostać nazwane nowe rondo. Dlatego też władze miasta postanowiły oddać decyzję w tej sprawie w ręce mieszkańców.

  – W związku z dużą liczba propozycji, wpływających do urzędu miasta, postanowiliśmy przeprowadzić konsultacje w tej sprawie. O nazwie tego ronda zadecydują jastrzębianie –  tłumaczy prezydent Anna Hetman.

W przestrzeni miasta nazwy poszczególnych obiektów powinny jak najpełniej współgrać z najbliższym otoczeniem. W przypadku ronda niezwykle istotne jest to, że znajduje się ono przy Alei Piłsudskiego. W tym ciągu komunikacyjnym wszystkie nazwy ulic czy rond związane są z postaciami wpisującymi się w swoisty „nurt wolnościowy” (m. in. rondo im. gen. Władysława Sikorskiego czy Aleja Jana Pawła II). Stąd też propozycja, by nowe rodno nosiło miano Powstańców Śląskich – włączając się w tę samą konwencję i zachowując spójność z pozostałymi nazwami, znajdującymi się na tej trasie. Idąc tym tokiem, będziemy proponować  zmianę nazwy Ronda Centralnego na Rondo Porozumienia Jastrzębskiego,  dzięki czemu otrzymamy jednolity i konsekwentny układ, oparty o nazewnictwo związane z „wolnościową” historią naszego miasta.

Nazwanie ronda mianem Powstańców Śląskich to odpowiedź na propozycję Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej, by rondo nosiło imię Ludwika Piechoczka – działacza plebiscytowego, dowódcy powstańczego we wszystkich powstaniach śląskich, posła do Sejmu Śląskiego i Sejmu RP, zamordowanego w Auschwitz.  Bardziej ogólna nazwa  wynika z faktu, że Ludwik Piechoczek nie jest jedynym jastrzębianinem, biorącym udział w Powstaniach Śląskich.

– Chcemy w ten sposób uhonorować pamięć wszystkich tych, którzy walczyli o polskość  Śląska. Będziemy składać  propozycję, aby Ludwik Piechoczek został patronem Zespołu Szkół nr 1 – tak, by dzieci mogły czerpać inspirację z jego postawy – mówi prezydent Anna Hetman.

Padły również inne propozycje – np. Jana Nepomucena, nadziei i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Konsultacje społeczne będą prowadzone między 14 a 28 października za pośrednictwem platformy konsultacyjnej. Mogą w nich wziąć udział mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju powyżej 16. roku życia.

Głosować na stronie www.ankiety.jastrzebie.pl

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.