Nowe mieszkania powstaną na Bogoczowcu

Kilkadziesiąt mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „Śląsk Południe” powstanie w Jastrzębiu-Zdroju. Wiemy już gdzie. Będzie to na Bogoczowcu.

Anna Hetman, prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój, podpisała umowę z Krajowym Zasobem Nieruchomości powołując spółkę ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Dzięki temu w Jastrzębiu-Zdroju powstanie kilkadziesiąt mieszkań na wynajem. Pozostałymi członkami SIM „Śląsk Południe”  zostały gminy Radlin, Rydułtowy, Kuźnia Raciborska, Czerwionka, Knurów, Wisła, Strumień i Bielsko-Biała.

Miasto do spółki wniosło 3 miliony zł wkładu. Kwotę w całości zrefundowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Pierwsze mieszkania powstaną na osiedlu Bogoczowiec, gdzie posiadamy tereny uzbrojone i gotowe do rozpoczęcia inwestycji. Inwestycja będzie w stu procentach finansowana z Banku Gospodarstwa Krajowego – tłumaczy Anna Hetman.

Jednym z głównych celów działalności Spółki jest budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu zgodnie z przepisami ustawy i SIM.  W ramach realizacji spółki na terenie ww. gmin zostaną wybudowane lokale mieszkalne na wynajem w systemie SIM. To oferta, która  skierowana do  rodzin o średnich dochodach, które przekraczają limit pozwalający ubiegać się o mieszkanie komunalne z zasobu gminnego, lecz jednocześnie nie posiadają zdolności kredytowej lub nie zamierzają zaciągać długoterminowego zobowiązania w banku.

Ponadto Miasto Jastrzębie-Zdrój z tego samego Banku Gospodarstwa Krajowego stara się o dofinansowanie do zakupu mieszkań z rynku wtórnego z przeznaczeniem na lokale komunalne.

– W 2022 roku chcemy kupić pierwsze pięć mieszkań. Na ten cel już zabezpieczone są pieniądze w budżecie – dodaje Anna Hetman.

Dodatkowo uwolnione zostanie kilkanaście mieszkań komunalnych, gdyż ich lokatorzy zostaną już niebawem przeniesieni do tymczasowych lokali socjalnych ulokowanych przy ulicy Gagarina. Inwestycja jest już na ostatniej prostej. W budynku przy ul. Gagarina powstanie 15 lokali tymczasowych, przeznaczonych dla osób po eksmisji, które nie mają uprawnień do mieszkań socjalnych. Te będą mieć zgodnie z ustawą, zaniżony standard. Ich powierzchnia użytkowa będzie wynosiła od niespełna 13 do 19 m2, ze wspólnymi toaletami i natryskami. Powstaną także cztery mieszkania dla niepełnosprawnych w pełnym standardzie. Każde z nich składać się będzie z pokoju, łazienki i aneksu kuchennego. Mieszkania będą miały powierzchnię ponad 35 metrów kwadratowych.

Dodatkowo przypomnijmy, że w trakcie jest budowa 33 lokali mieszkalnych w Zdroju przez miejską spółkę TBS Daszek.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.