„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

Młodzi strażacy-ochotnicy oddali cześć obrońcom Ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz Sybirakom i pomordowanym w Katyniu i łagrach sowieckich.

Wraz z listopadowym świętem Wszystkich Świętych, nadchodzi zaduma i pamięć o tych, co odeszli, jednak w naszych sercach i pamięci zostali na wieki. Ochotnicza Straż Pożarna w Ruptawie zdaje sobie sprawę, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji, pamięci i wartości patriotycznych u najmłodszych. Podczas sobotniej zbiórki Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wraz z Dziecięcą Drużyną Pożarniczą wybrały się na cmentarz komunalny przy ul. Okrzei. To tam znajduje się Symboliczny Grób poświęcony obrońcom Ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz Sybirakom i pomordowanym w Katyniu i łagrach sowieckich.

Przed wyjściem nasi opiekunowie przedstawili zarys historyczny zsyłek na Syberię oraz opowiedzieli o reżimie rosyjskim, który przez lata prześladował Polaków. Na miejscu przy Grobie spotkał się z nami Prezes jastrzębskiego Związku Sybiraków pan Ryszard Czarnecki, który podziękował nam za opiekę nad Grobem, a także opowiedział nam kilka słów na temat represji i zsyłek na Sybir, który przeżyli nasi rodacy. Dowiedzieliśmy się również, że w tym miejscu została złożona ziemia z Katynia, spod Monte Cassino, spod Lenino, a także z Syberii.

Działania naszej młodzieży polegały na wyczyszczeniu pomnika, na grabieniu liści oraz zapaleniu nowych zniczy. Po zakończeniu pielęgnacji Grobu ustawiliśmy się w szeregu i oddaliśmy hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.