Zimą pamiętajmy o właściwym dokarmianiu ptaków

Decydując się na dokarmianie musimy mieć świadomość, że są to dzikie zwierzęta i przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu prowadzi m.in. do utraty instynktu.

Powoduje to również utratę naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne.

Jeśli jednak chcemy im pomagać, należy pamiętać o najważniejszych zasadach dzięki którym ptaki doczekają wiosny w dobrej formie:

  • Dokarmiamy ptaki tylko zimą, gdy mróz, śnieg i zlodowacenia uniemożliwiają im samodzielne znajdywanie pokarmu.
  • Systematyczność! Jeśli już zaczęliśmy dokarmiać, róbmy to regularnie. Ptaki bardzo często przyzwyczają się do miejsca i przygotowanego dla nich karmnika. Jeśli zmienimy zdanie i odetniemy je od źródła pożywienia nagle – wyrządzimy im więcej szkód niż pożytku.
  • Odpowiednie menu. Karmienie pieczywem czy żywnością zawierającą sól i wzmacniacze smaku może im bardzo zaszkodzić a nawet prowadzić do śmierci. Najlepszym rozwiązaniem są gotowe mieszanki zbóż lub ziarna słonecznika, orzechy włoskie, świeże jabłko, niesolona słonina. Pamiętajmy o świeżej wodzie!
  • Porządek w karmniku. Lepiej nie dokarmiać wcale, niż dopuścić do zepsucia się resztek pozostawionego pokarmu, które zamienia się w siedlisko bakterii i pasożytów.

Jak co roku, miasto zakupiło 460 kg karmy sypkiej i 396 szt. ptasich pyz, które zostaną przekazane mieszkańcom. Dodatkowo do przedszkoli trafią karmniki na ptasie pyzy, służące nie tylko ptakom, ale stanowiące doskonałą pomoc dydaktyczną do przeprowadzenia zajęć z ekologii.

Biorąc pod uwagę powyższe zalecenia, karma będzie wydawana, gdy aura uniemożliwi ptakom naturalne żerowanie.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.