Jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizację plastiku

Paulina Frątczak i Adrian Grzonka to uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, którzy osiągnęli jedno z najważniejszych wyróżnień młodych naukowców na świecie.

16-latkowie z Polski znaleźli sposób na utylizację plastiku. Jako pierwsi na świecie udowodnili, że larwy zwykłego mola woskowego w odpowiedniej temperaturze utylizują worki foliowe. Za swoje badania zdobyli jedno z najważniejszych na świecie wyróżnień dla młodych naukowców. W Kanadzie odebrali nagrodę dla młodych innowatorów „Best young inventors award”. Wydarzenie odbywało się w związku z Międzynarodowym Konkursem Innowacyjności iCAN 2021.

Młodzi naukowcy otrzymali złoty medal w kategorii „ochrona środowiska”, nagrodę specjalną „Canadian Special Award” i nagrodę dla młodych innowatorów „Best young inventors award”.

Badania trwały kilkanaście miesięcy. Dotyczyły obserwacji larw w różnych warunkach przy różnym dostępie do pożywienia. Nastolatkowie przede wszystkim zastanawiali się nad wpływem tych czynników na utylizację polietylenu. Badania doprowadziły do wynalezienia sposobu na utylizację tworzyw sztucznych.

Natalia Makselon
Natalia Makselon

Redaktorka. Prowadząca serwisy lokalne Beskid Śląski 24 oraz Życie Jastrzębia.