Święta w duchu zero waste

Bożonarodzeniowa tradycja nie musi stać w konflikcie z ekologią.

Przygotowując się do świąt, warto pomyśleć o naszej planecie i kierować się zasadą 5R.

  • Refuse → odmawiaj

 Zrezygnuj z foliowych reklamówek lub plastikowych opakowań, dzięki czemu wytworzysz mniej odpadów. Postaw na ekologiczne sposoby pakowania świątecznych podarunków. Do dekoracji wykorzystaj stare książki lub kartony i ozdoby naturalnego pochodzenia, takie jak szyszki, orzechy czy gałązki choinki.

  • Reduce → ogranicz

Staraj się kupować tylko najpotrzebniejsze produkty. Magię świąt tworzą Twoi najbliżsi, dla których najcenniejsza będzie możliwość spotkania i rozmowy z świąteczną choinką w tle.

  • Reuse → użyj ponownie

Przygotuj świąteczne prezenty i dekoracje samodzielnie, wykorzystując zużyte puszki, słoiki lub niepotrzebne tkaniny. Kiedy sam wykonasz świąteczne upominki pokażesz obdarowanemu, że Ci na nim zależy i że oprócz swojego czasu i pracy włożyłeś w to również swoje serce.

  • Recycle → segreguj i przetwarzaj

Pamiętaj o właściwej segregacji, która pomaga w przetwarzaniu odpadów i odzyskiwaniu surowców do ponownego wykorzystania. W razie wątpliwości, do jakiego pojemnika powinny trafić odpady skorzystaj z naszej wyszukiwarki, którą znajdziesz TUTAJ .

  • Rot → kompostuj

Resztki pochodzenia roślinnego umieść w brązowym pojemniku „BIO” lub pomyśl o założeniu przydomowego kompostownika. Szczegóły na ten temat znajdziesz w ULOTCE.

Pamiętaj, że w naszym mieście możesz również podzielić się tym, co zostało ze świątecznego stołu przekazując jedzenie potrzebującym za pośrednictwem jadłodzielni.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.