Akademia Talentów przeciera szlak

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj” – jastrzębski ośrodek Centralnym Akademickim Ośrodkiem Siatkarskim.

Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla powstała w 2012 roku. Dziś jest prężnie działającą jednostką i prawdziwą kuźnią talentów. Posiada Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego, wychowała mistrzów Śląska, Polski, a nawet świata, klubowych zawodników, uczestników Ligi Mistrzów i reprezentantów kraju. Tegoroczna zdawalność matur wyniosła 100%, a średnie wyniki plasują się powyżej średniej krajowej. Okazuje się, że jastrzębski ośrodek nie zamierza zaprzestać rozwoju.

– Dostrzegam potrzebę przebudowania, rozwoju systemu szkolenia. Od długiego czasu zabiegałem o to, żeby utworzyć Centralne Akademickie Ośrodki Siatkarskie i o to, żeby Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla był pierwszym z nich – o swojej wizji mówił Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Docelowo miałoby powstać kilka podobnych ośrodków w kraju. Ich zadaniem byłoby odnajdywanie wszystkich utalentowanych młodych ludzi i umożliwienie im rozwijania sportowej pasji w parze z edukacją na wysokim poziomie od klas szkoły podstawowej po uczelnie wyższe.

W tym celu Adam Gorol, podpisał z umowy o współpracy z przedstawicielami Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Do tego, w uroczystych okolicznościach umowy i listy intencyjne parafowali przedstawiciele Klubu Sportowego Skoczów, Klubu Sportowego Rudziniec, Gminy Pawłowice, Czerwionki-Leszczyn, Starostwa Rybnik, Gminy Racibórz i Śląskiego Związku Piłki Siatkowej.

Punktem kulminacyjnym piątkowej konferencji było podpisanie umowy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, w oparciu o którą utworzony będzie system Centralnych Akademickich Ośrodków Siatkarskich, a nasz klub w ramach prowadzonej Akademii Talentów będzie jednym (i pierwszym) z elementów tego systemu.

– To wielki krok w rozwoju polskiej siatkówki. Dla nas to doskonały projekt. Chcemy pokazać, że uprawianie siatkówki może być kontynuowane razem z nauką akademicką. Nie każdy od razu wskakuje przecież do zespołu ligowego, nie chcemy ich tracić. Inicjatywa jest piękna – mówił Sebastian Świderski, prezes PZPS.

Prezes Adam Gorol wielokrotnie dziękował wszystkim zaangażowanym w rozwój jastrzębskiej siatkówki. Podkreślał ogromną rolę partnera strategicznego – Jastrzębskiej Spółki Węglowej, miasta Jastrzębie-Zdrój, wszystkich sponsorów, sympatyków, mediów, kibiców i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że nasz klub znajduje się obecnie w tym miejscu, a których nie sposób wymienić.

– Odnosząc się do nazwy dzisiejszej konferencji – ja widzę przyszłość w pięknych barwach. Trzymam kciuki i życzę, aby ten projekt okazał się kolejnym, ogromnym sukcesem. Będziemy wspierać klub w tym przedsięwzięciu – powiedziała Anna Hetman, prezydent miasta.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.