Zbyszek Bury albo Alex Johanson

Ceramika, rzeźba i malarstwo w galerii Epicentrum. W piątek, 10 grudnia, odbył się wernisaż wystawy.

Odwiedzający galerię mieli okazję poznać dwie (lub więcej) twarzy artysty podczas bezpośredniej rozmowy oraz podczas oglądania wyjątkowo zróżnicowanej twórczości. Rzadko spotykamy artystę, który zarabia ceramiką, rzeźbi piłą, bo lubi zapach drewna, a maluje rzadko, bo lubi duże formaty, a to zajmuje to mnóstwo miejsca. Zbigniew Bury opowiadał o swoim poszukiwaniu satysfakcjonującej go formy, o rozwoju swoich „Johansonów” i poszukiwaniach… idealnego drewna. Sam dał się poznać jako artysta z ogromnym dystansem do swoich dzieł i osoba z zaraźliwym poczuciem humoru, pełnym anegdot i zabawnych historii.

Zbigniew Bury (vel Alex Johanson) – urodzony w 1966 roku w Wadowicach. Uczył się w Prywatnej Szkole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W 1996 roku wraz z artystą Piotrem Jarguszem, założył grupę artystyczną „Studio TU”. W 1997 roku bierze udział w targach artystycznych „Kunst Findet Kunst”, gdzie prezentuje prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych. W 2002 roku, w Isny (Niemcy) jego projekt pod nazwą „Red Line Art – European Art. – Project 2002” zdobywa największe uznanie i zostaje zrealizowany.

Jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę. Od 2008 roku zaczyna tworzyć karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 roku artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej a w 2013 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. W 2020 r. otrzymuje Dyplom Honorowy Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy w Kijowie. Na przełomie 2020/2021 r. rozpoczął nowy projekt – drewniane ptaszki.

Wystawa będzie czynna do 28.01.2022 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.