Kolejny elektryk testowany na trasach MZK

Największe miasta należące do MZK już nie tylko mówią o zakupie autobusów elektrycznych, ale podejmują konkretne działania.

Obecnie testowany jest autobus elektryczny Solaris Urbino 12 Electric. Będzie obsługiwał trasy MZK do 26 grudnia. To najnowocześniejsza konstrukcja wyposażona w 5 baterii o łącznej pojemności 395 kWh. Nowinką technologiczną są kamery zamiast lusterek bocznych zwiększające bezpieczeństwo podróżnych. Dodatkowo zainstalowano bramki świetlne w drzwiach wykrywające pasażerów i uniemożliwiające ich przytrzaśnięcie. Autobus wyposażony jest również w pompę ciepła ogrzewającą wnętrze. 

Czy podobne maszyny pojawią się w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym? Jest na to spora szansa. Największe miasta należące do Związku już nie tylko mówią o zakupie autobusów elektrycznych, ale podejmują konkretne działania.

Pojawienie się najnowocześniejszych pojazdów na drogach naszych miejscowości nie jest możliwe bez pozyskania funduszy zewnętrznych. Cena jednego autobusu to kwota ok. 2,5 mln zł. Stąd wniosek Międzygminnej Komunikacji Autobusowej (były PKM), wysłany już w styczniu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o dofinansowanie zakupu 5 pojazdów elektrycznych, które miałyby obsługiwać głownie trasy w Jastrzębiu-Zdroju. Władze miasta wspierają tę inicjatywę, co w przypadku tego przewoźnika jest kluczowe. MKA jako nowy podmiot nie posiada potencjału kredytowego i zdolności zabezpieczenia ewentualnych zobowiązań.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.