Jastrzębie święci przykładem

Używanie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, jastrzębscy policjanci zorganizowali akcję „Jastrzębie świeci przykładem”. Stróże prawa rozdawali odblaski pieszym oraz kierowcom. Wszystko po to, aby być widocznym i bezpiecznym na drodze.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Aby znacznie wpłynąć na jego poprawę, warto nosić odblaski. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, policjanci z jastrzębskiej drogówki przeprowadzili akcję „Jastrzębie świeci przykładem”. Stróże prawa przypominali pieszym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy szybciej zapada zmrok. Policjanci nie tylko wręczali mieszkańcom odblaski, ale również przypominali o najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni i bezpieczni na drodze.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Pieszy po zmroku ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Zachęcamy do noszenia odblasków również na terenach zabudowanych.

A oto kilka ważnych porad:

1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie – świeć przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.

4. Kochasz – zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Żyć – to myśleć!
Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – w tym również na przejściu dla pieszych lub zza pojazdu, lub innej przeszkody, utrudniającej widoczność. Noś elementy odblaskowe.

Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.