Rekordowe inwestycje na walkę z niską emisją

W 2021 roku podpisano z mieszkańcami 1025 umów na działania z zakresu ochrony powietrza na łączną kwotę 4 148 076,93 zł!

Obowiązujące przepisy i atrakcyjna forma dotacji finansowych zaproponowanych przez miasto sprawiły, że w 2021 roku aż w 643 gospodarstwach domowych zlikwidowano węglowe „kopciuchy”. W  ich miejsce pojawiły się nowe, ekologiczne urządzenia grzewcze. Spośród nich ponad połowa to kotły gazowe.

Na uwagę zasługuje też widoczny wzrost zainteresowania pompami ciepła i ogrzewaniem elektrycznym – bezemisyjnymi urządzeniami grzewczymi – na które dotacje objęły 125 gospodarstw domowych. Dodatkowo w 173 budynkach mieszkalnych wykonano nowe podłączenia do sieci gazowej.

Dotacjami objęte zostały także urządzenia do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu mieszkańcy w swoich domach zamontowali:

  • 93 instalacje fotowoltaiczne,
  • 10 pomp ciepła do wytwarzania ciepłej wody użytkowej,
  • 31 wentylacji mechanicznych z rekuperatorem.

Ponadto z budżetu miasta  zostały udzielone dotacje na:

  • budowę przyłączy kanalizacji sanitarnej – podpisano 102 umowy na kwotę 204 000 zł.,
  • zakup i montaż urządzeń służących do retencji wód opadowych i roztopowych – podpisano 76 umów na kwotę 204 000 zł.

Do wymiany zostało szacunkowo około 400 „kopciuchów”.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.