„Jastrzębskie uzdrowisko od początku swej działalności było perłą”

„Jastrzębskie uzdrowisko na łamach prasy w latach 1860-1994” to książka Marcina Boratyna i Dariusza Mazura, która ukazała się z okazji 160. rocznicy powstania kurortu.

Pomysł na książkę zrodził się już 10 lat temu. W 2011 roku w ramach obchodów 150. rocznicy powstania uzdrowiska autorzy publikacji stworzyli dla Urzędu Miasta album o uzdrowisku oraz czterostronicową „wkładkę” do gazety „Jastrząb”. To właśnie w niej zostały zaprezentowane informacje z prasy, obejmujące swoim zakresem przedział od czasów pruskich do lat PRL. Rok później pojawiła się pierwsza koncepcja albumu, ale autorzy postanowili poczekać z jej wydaniem, by zebrać więcej materiałów i to czekanie bardzo się opłaciło.

– Część gazet udało się zdobyć w papierowej wersji, ale głównie bazowaliśmy na przepastnych zasobach internetu, a w szczególności bibliotek cyfrowych, których na przestrzeni lat sporo się namnożyło. Dzięki temu mogliśmy dotrzeć do czasopism, które bez „sieci” trudno byłoby przejrzeć. Powiem nawet więcej. Bez internetu nawet nie mielibyśmy pojęcia o ich istnieniu, a tym bardziej, że są tam informacje na temat naszej miejscowości. Warto nadmienić, że korzystaliśmy nie tylko z polskich bibliotek, ale także z czeskich, niemieckich, austriackich, czy węgierskich – mówi Dariusz Mazur.

Tworzenie bazy z wycinkami prasowymi autorzy zaczęli w 2009 roku. Wtedy rozpoczęły się intensywne poszukiwania, które miały na celu lepsze poznanie historii. Zbiór informacji obejmuje także te zamieszczone w innych publikacjach (książki, foldery, przewodniki). Gazety z których korzystali  ukazywały życie codzienne i podawały informacje na bieżąco, często dzień lub dwa po jakimś wydarzeniu, zatem są bardzo dobrym źródłem informacji jeśli chodzi o daty.

– Sądzę, że najlepszymi latami dla jastrzębskiego uzdrowiska był okres międzywojenny, kiedy to gmina, dynamicznie się rozwijała. W tym czasie Jastrzębie było miejscem, gdzie każdy znalazł wytchnienie od trosk dnia codziennego, przebywając tu na kuracji, spędzając wolny czas na zabawie, spacerach czy udziale w zawodach sportowych. Jastrzębskie uzdrowisko od początku swej działalności było perłą. W XIX wieku było, wraz z resztą Śląska, perłą korony pruskiej, a w okresie II RP stało się Perłą Uzdrowisk Śląskich. Najlepiej ten stan rzeczy oddaje slogan reklamowy: „Po pracy, trudzie i znoju kuracja w Jastrzębiu Zdroju!. Zachęcam do lektury, tam znajdziecie jeszcze więcej ciekawych haseł i historii – podsumowuje Dariusz Mazur.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.