Stracił oszczędności swojego życia

„Tato proszę pożycz mi pieniądze do poniedziałku” lub „Babciu miałem wypadek” – właśnie takie słowa usłyszeli wczoraj w słuchawkach swoich telefonów mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. Większość osób nie uwierzyła, niestety 76-latek stracił swoje oszczędności życia.

Widać przestępcy nie ustają w swoich próbach łatwego i szybkiego wzbogacenia się cudzym kosztem. Jedną ze stosowanych przez nich metod nadal pozostaje oszustwo „na policjanta, na wnuczka”. Niestety, poza popularnością, ten sposób przestępczej manipulacji bywa również skuteczny.

W ostatnich dniach do kilku mieszkańców naszego miasta, zadzwoniły na telefon stacjonarny osoby, podające się za wnuczka. Rozmówcy zapewniali, że mieli wypadek i aby uniknąć problemów, to potrzebują pieniędzy. Na szczęście większość nie uwierzyła i się rozłączyła.

Niestety nie miał już tyle szczęścia 76-letni jastrzębianin. W jego przypadku łupem padło 216 tysięcy złotych. Tym razem scenariusz był trochę inny. Najpierw połączenie telefoniczne na numer stacjonarny należący do starszej osoby, następnie rozmowa z rzekomą córką, mieszkającą we Francji. Oszustka przekazała jastrzębianinowi, iż zrobiła przelew do banku w Jastrzębiu-Zdroju, niestety przelew został zablokowany. Według rozmówczyni kasjerka w banku może mieć duże problemy, dlatego potrzebuje do poniedziałku pożyczyć 270 tysięcy złotych. Mężczyzna przekazał, że ma 216 tysięcy i taką sumę może pożyczyć. Po pieniądze przyszedł mężczyzna, któremu 76-latek przekazał swoje oszczędności. Po pewnym czasie mężczyzna zadzwonił do córki i zorientował się, że został oszukany.

Przypomnijmy więc, jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub policjanta i prosi o pieniądze, lub mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się natychmiast tą informacją z bliskimi i nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Potwierdźmy dane osoby dzwoniącej i zdarzenia dzwoniąc do dyżurnego jednostki policji. Nigdy też, nikogo nie informujmy o ilości posiadanych w domu lub na kontach bankowych oszczędnościach.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.