Te bajki wyjdą na zdrowie

10 opowieści na ważne tematy. Jastrzębskie Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych I Ich Rodziców „Tęcza” wydało „Bajki, na zdrowie!”.

Na stronach książeczki można spotkać ufoludka, Kopciuszka, czy misia, którego bolą zęby. Dowiemy się, co może się stać, gdy spełnią się pozornie niewinne życzenia oraz jak pomóc brudnemu zwierzątku. Na łącznie niespełna 40 stronach jastrzębscy nauczyciele przedstawili 10 historii, z których każda dotyka ważnego problemu związanego ze zdrowiem. Wszystkie bajki zostały zilustrowane wyjątkowymi  rysunkami – wykonanymi przez podopiecznych fundacji.

– Wydaliśmy te bajki jako podsumowanie naszego udziału w konkursie „Bohater naszych czasów”. W tym roku jego tematem był covid. Mamy nadzieję, że pandemia szybko się skończy, podeszliśmy więc do tematu szerzej – bajki poruszają różne kwestie zdrowotne. Każdy z nauczycieli wybrał sobie jedno zagadnienie. Nasze dzieci, w ramach zajęć świetlicowych, zilustrowały te bajki – mówi Jolanta Grabkowska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 im. dr. Mikołaja Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju.

Jak podkreśla Jolanta Grabkowska, jest to już druga tego typu publikacja, wydana przez stowarzyszenie:

– W 2019 wydaliśmy książeczkę zatytułowaną „Ekobajanie”. Było to podsumowanie wielu naszych działań ekologicznych. Od dawna bierzemy również udział w programach grantowych Banku Ochrony Środowiska. W ramach tych projektów robiliśmy nasadzenia roślin miododajnych, postawiliśmy ule, zbudowaliśmy karmniki dla ptaków… Na wydanie książki otrzymaliśmy środki z miasta – dodaje Jolanta Grabkowska.

Tak jak pierwsza z książeczek, tak i „Bajki, na zdrowie!” trafią do wszystkich jastrzębskich szkół, przedszkoli oraz jednostek, które będą nimi zainteresowane. To jednak nie koniec wydawniczych planów stowarzyszenia.

– Chcielibyśmy wydać także trzecią część bajek. To będzie większy projekt, międzynarodowy. Współpracujemy ze szkołami w Czechach i w Stanach Zjednoczonych, razem z nimi chcemy zrobić kolejną książeczkę. Dotyczyłaby ona albo kwestii pokoju na świecie, albo sportu, który w każdym z tych krajów jest rozumiany nieco inaczej. Książeczka będzie wydana w trzech językach – zapowiada Jolanta Grabkowska.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.