Jesteśmy przygotowani na przyjęcie uchodźców

Już teraz 200 miejsc dla uchodźców z Ukrainy czeka w Jastrzębiu-Zdroju.

– Na ten moment jesteśmy przygotowani do przyjęcia 200 uchodźców z Ukrainy. Miejsca zabezpieczyliśmy w obiektach miejskich. Każdy z nich w ciągu 6 godzin od momentu przyjazdu otrzyma od nas gorący posiłek a w dalszej kolejności pełne wyżywienie. To nasz wkład, jako miasta, ale i efekt współpracy z jedną z jastrzębskich firm – deklaruje Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Ostatnie godziny, to intensywne spotkania władz miasta ze sztabem zarządzania kryzysowego.

– Czyniliśmy starania i dziś jesteśmy przygotowani do tego, aby otoczyć stosowną opieką obywateli Ukrainy – dodaje Grzegorz Osóbka, szef sztabu.

Zaznaczył, że zapewniona obecnie liczba miejsc jest wystarczająca w odniesieniu do napływu uchodźców z Ukrainy z woj. podkarpackiego. To właśnie stamtąd uchodźcy będą relokowani do województw małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Po przekroczeniu granicy są rejestrowani w specjalnym systemie, a następnie decyzją wojewody podkarpackiego rozmieszczani. Na Śląsku za rozdysponowanie uchodźców odpowiada wojewoda śląski. To on decyduje, gdzie umieszczani są uciekający przed wojną Ukraińcy.

Na bieżąco miasto Jastrzębie konsultuje się w wojewodą śląskim nt. wszelkich ewentualności dotyczących wsparcia dla obywateli Ukrainy, zarówno bezpośrednio udzielanego przez samorządy, jak i koordynacji, współpracy między rządem i samorządem, a także zapewnienia bezpieczeństwa medycznego, sanitarnego i socjalnego.

Wszelkie instrukcje dla uchodźców, co powinni zrobić po wjeździe do Polski, znajdują się m.in. na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dla obywateli Ukrainy działa infolinia 32 606 32 32.

By ułatwić pomoc Ukraińcom, powstała specjalna grupa w mediach społecznościowych. Można do niej dołączyć na Facebooku.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.