Aga Zaryan i wybitni pianiści: JAZZtrzębie już w kwietniu!

Sześć znakomitych koncertów jazzowych, warsztaty i spotkanie z dziennikarzami muzycznymi. Znamy już program festiwalu JAZZtrzębie.

Festiwal odbędzie się między 26 a 30 kwietnia 2022 roku. Motywem przewodnim tegorocznego JAZZtrzębia będzie fortepian:

– Po raz pierwszy będziemy mogli podczas festiwalu wysłuchać koncertowego fortepianu. Jest to możliwe dlatego, że skorzystamy z nowej sali koncertowej. Będą to pierwsze koncerty jazzowe w tym miejscu. Warunki, z tego co widziałem, są świetne, więc zdecydowaliśmy się zaprosić muzyków, w których składach występuje fortepian. Taką czołową postacią jest Kristjan Randalu, który poprowadzi warsztaty mistrzowskie. Jako że zagramy w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, zaplanowaliśmy w tym roku bezpłatne warsztaty mistrzowskie dla uczniów szkoły, otwarte również dla wszystkich pozostały osób, które zechcą na nie przyjść. Chcemy bardziej wciągnąć młodych muzyków w granie jazzu, pokazać, jak go rozumieć, jak postrzegać, w jakiś sposób się go uczyć – mówi Przemysław Strączek, dyrektor artystyczny festiwalu.

Jazz zabrzmi jednak nie tylko w sali koncertowej, ale i w pałacu Boryni, w Domu Zdrojowym i przy Central Parku. Na scenach JAZZtrzębia w ciągu pięciu dni festiwalowych wystąpią Jorgos i Antonis Skolias, Przemysław Chmiel Quartet, Adam Dzierżęga czy duet Przemysław Strączek & Chiao-Hua Chang. Gwiazdą festiwalu będzie Aga Zaryan oraz Kristjan Randalu ze znakomitymi muzykami. W ich składach zobaczymy: Michała Tokaja, Sławka Kurkiewicza, Łukasza Żytę oraz Nelsona Verasa i Markku Ounaskariego. 

Po raz pierwszy podczas festiwalu zostanie zorganizowany panel dyskusyjny z udziałem dziennikarzy muzycznych i promotorów wydarzeń jazzowych. Gośćmi będą: Martyna van Nieuwland (European Jazz Network), Marek Romański (Jazz Forum) oraz Roch Siciński (Polskie Radio PR II)

Jak zaznacza Przemysław Strączek, nie da się przejść obojętnie obok wydarzeń za naszą wschodnią granicą:

– Zdecydowaliśmy się zaangażować także w pomoc naszym sąsiadom z  Ukrainy, którzy walczą o swoją wolność. Nie możemy walczyć w sensie dosłownym, ale walczymy również muzyką, walczymy sztuką… Podczas tej edycji festiwalu również będziemy chcieli wesprzeć Ukrainę, ale w jaki sposób i w jakim stopniu – tego jeszcze nie mogę powiedzieć – deklaruje.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.