Mamy rondo Porozumienia Jastrzębskiego

Na mapie Jastrzębia-Zdroju pojawiła się nowa nazwa – Rondo Porozumienia Jastrzębskiego.

Uchwałą Rady Miasta zmieniono nazwę ronda łączącego ulice Arki Bożka, Porozumienia Jastrzębskiego, Sybiraków i aleję Józefa Piłsudskiego. Nie będzie to już „Rondo Centralne”, a „Rondo Porozumienia Jastrzębskiego”.

– Propozycja zmiany nazwy ronda […] ma na celu ukształtowanie jednolitego i konsekwentnego układu nazewnictwa ulic i rond na szlaku głównego ciągu komunikacyjnego miasta (aleja Józefa Piłsudskiego – aleja Jana Pawła II – ul. Armii Krajowej) – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Nowa nazwa ronda w oczywisty sposób ma na celu uhonorowanie pamięci górników, którzy podczas strajków 1980 roku wywalczyli podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego – jedno z najważniejszych porozumień sierpniowych. To im zawdzięczamy wolne soboty i niedziele, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w niektórych kopalniach czy zaliczenie pylicy do chorób zawodowych. Rondo Porozumienia Jastrzębskiego wpisuje się w „wolnościową” historię naszego miasta, regionu i kraju. Temu nurtowi odpowiada już rondo im. gen Władysława Sikorskiego i ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.