Zobacz, co kryje się w kopalni

Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowała nie lada gratkę dla osób, które chcą zobaczyć, jak wygląda codzienna praca górników wydobywających węgiel koksowy.

JSW jest pierwszą spółką węglową w Polsce, która pokazuje w ten sposób swoje zakłady.

– Dzięki nowoczesnej aplikacji „Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360” udostępnionej na stronie internetowej www.jsw.pl proponujemy Państwu – bez wychodzenia z domu – spacer po zakładach Spółki. To realistyczny obraz kopalni węgla kamiennego w technologii „wideo 360 VR”, dzięki której – podobnie jak w życiu – można rozglądać się dookoła i tylko od widzów zależy na czym skupią swoją uwagę. Oglądający trafia do wnętrza tego filmu, jest więc w centrum wydarzeń – mówi Tomasz Siemieniec z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Multimedialny spacer pozwala pokonać codzienną drogę górnika do pracy: od wejścia przez bramę kopalni, cechownię, łaźnię, lampownię, po zjazd „szolą” na dół do podziemnych wyrobisk zakładu. Później można wybrać, czy chcesz udać się do przodka, czy do ściany wydobywczej. Nie zdziw się, jeśli po drodze spotkacie górnika wykonującego swoją pracę.

Spacer pozwala nie tylko zajrzeć w miejsca, w których pracują górnicy, bo widzowie mogą poznać cały cykl produkcji węgla koksowego – od drążenia wyrobisk przygotowawczych, przez eksploatację ściany, transport poziomy i pionowy urobku, a następnie zakład przeróbczy, aż po załadunek węgla do wagonów kolejowych.  Sercem projektu jest mozaika kilkudziesięciu filmów, wzbogacona o różnorodne materiały poglądowe, zdjęcia i filmiki „z życia kopalni”, ciekawostki oraz informacje o zagrożeniach występujących w naszych zakładach górniczych. 

Aplikacja umożliwia spacer w oparciu o przygotowany scenariusz. Można jednak również – przy użyciu komputerowej myszki lub touchpada – samodzielnie eksplorować kopalnię, wybierając z przejrzystego menu interesujące miejsca, a następnie kierunek zwiedzania, rozglądać się wkoło i z pomocą lektora przyswajać napotkane „po drodze” materiały edukacyjne (hotspoty, „Czy wiesz, że?”, „Gdzie to jest?”).

Z aplikacji najlepiej korzystać za pomocą gogli VR, co zapewni niezapomniane wrażenia i bliski kontakt z codziennym życiem kopalni, pomimo, że w tej opcji materiały edukacyjne nie są dostępne. Dla bezpieczeństwa konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi producenta używanych okularów VR, gdyż nie wszystkie osoby mogą z nich korzystać.

– Mamy nadzieję, że aplikacja „Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360” zaciekawi szerokie grono odbiorców i posłuży do wymiany opinii na temat trudnej i niebezpiecznej, ale jednocześnie ciekawej pracy górnika – mówi Tomasz Siemieniec.

Materiały zostały opracowane i zrealizowane przez pracowników JSW S.A., JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o. oraz JSW IT Systems Sp. z o.o.

Zapraszamy na stronę projektu: www.jsw.pl/biuro-prasowe/kopalnie-jsw-360.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.