Nietrzeźwy pieszy stwarza zagrożenie w ruchu drogowym

Nietrzeźwy pieszy nie zauważył czerwonego światła przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych, tym więcej, że było to przejście z sygnalizacją świetlną. Powodem niezauważenia sygnalizacji był stan upojenia alkoholowego.

Policjanci z jastrzębskiej drogówki patrolując centrum miasta na al.Piłsudskiego zauważyli mężczyznę, który przechodzi przez przejście dla pieszych, gdy nadawany był dla niego sygnał czerwony. Pieszy swoim wtargnięciem utrudniał ruch kierującym pojazdami oraz stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym. Mundurowi natychmiast podjęli interwencję wobec pieszego. Okazało się, że mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju miał 3,2 promila alkoholu w wydychanym  powietrzu. Ze względu na stan nietrzeźwości oraz zagrożenie jakie stwarzał w ruchu drogowym, policjanci przewieźli 40-latka do miejsca zamieszkania i przekazali rodzinie. Mężczyzna za swoje zachowanie nie uniknie odpowiedzialności. Policjanci ruchu drogowego sporządzili dokumentacje z przeprowadzonej interwencji. Mężczyzna zostanie wezwany na przesłuchanie i ukarany za popełnione wykroczenie.

Apelujemy!!!

Każdy pieszy powinien zapamiętać i wziąć sobie do serca, że aby czuć się bezpiecznie na przejściu przechodząc przez jezdnię musi na nie wejść na zielonym świetle, a na czerwonym świetle pieszy powinien stać przed przejściem. Przed przekroczeniem jezdni przez pasy bez sygnalizatora powinien się upewnić, czy nic nie jedzie z lewej i prawej jezdni. Dopiero kiedy droga będzie wolna może ruszyć na drugą stronę. Należy też pamiętać, że nie każde miejsce nadaje się do przejścia przez ulice. Trasy szybkiego ruchu, autostrady to miejsca na których pieszy nie ma żadnych szans. Na drugą stronę musi wtedy przejść korzystając z kładki.

Wydawać by się mogło, że tych zaledwie kilka rad zna każdy z nas, a jednak policyjne statystyki mówią co innego. Co roku na polskich drogach ginie setki pieszych, którzy wcześniej nie pomyśleli, aby przejść na drugą stronę jezdni w sposób bezpieczny i zgodny z prawem. Apelujemy zatem do wszystkich uczestników ruchu, szczególnie do pieszych – uważajcie na siebie na drodze i dbajcie o swoje bezpieczeństwo!

Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju

Natalia Makselon
Natalia Makselon

Redaktorka. Prowadząca serwisy lokalne Beskid Śląski 24 oraz Życie Jastrzębia.