Niebezpieczne znaleziska w Jastrzębiu

Patrol saperski z gliwickiej jednostki wojskowej przejął kolejne odnalezione niewybuchy. O niecodziennym znalezisku stróżów prawa powiadomili mieszkańcy miasta, którzy podczas prac ornych, polowych znaleźli przedmioty przypominające niewybuchy.

Ładunki zabezpieczali policjanci z jastrzębskiej komendy. Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Dyżurny jastrzębskiej komendy przyjął zgłoszenie o niecodziennym i niebezpiecznym znalezisku.

Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju w piątek około godziny 12.00 na ulicy Libowiec podczas prac ornych zauważył przedmiot przypominający niewybuch. Wczoraj około godziny 8.15 mieszkaniec ulicy Rolniczej, także w trakcie prac polowych zauważył „niewybuch”.Na miejsce został skierowany policyjny pirotechnik, który potwierdził, że jest to w pierwszym przypadku pocisk moździerzowy, w drugim pocisk altyreleryjski pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Teren, na którym znajdowały się niewybuchy, zabezpieczali mundurowi. Zaleziska zostały przekazane saperom wojskowym, którzy zajmą się jego neutralizacją. Obyło się bez ewakuacji mieszkańców okolicznych budynków oraz zamykania dróg.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia niebezpiecznego ładunku w postaci niewybuchu lub niewypału.

Zasady postępowania w przypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu:
Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.