Czas na Kolej+

PKP Polskie Linie Kolejowe oceniły dokumenty i wybrały 34 projekty, które zostaną zrealizowane. Wśród nich jest inwestycja w Jastrzębiu-Zdroju.

Znamy już listę projektów zakwalifikowanych do realizacji w ramach programu Kolej+. Podczas konferencji w Janowie Lubelskim zaprezentował je premier Mateusz Morawiecki z ministrem infrastruktury, Andrzejem Adamczykiem. Jednym z 34 realizowanych połączeń będzie Jastrzębie-Zdrój – Orzesze.

Przypomnijmy, że wniosek do rządowego programu Kolej+ złożył w listopadzie 2021 roku Marszałek Województwa Śląskiego wraz z partnerami: Jastrzębiem-Zdrój, Czerwionką-Leszczyny, Żorami i Pawłowicami.

– To bardzo dobra wiadomość dla naszego miasta. Od lat zabiegamy o przywrócenie kolei do Jastrzębia-Zdroju. Cieszymy się, że nasz głos wreszcie został wzięty pod uwagę a nasz projekt zaakceptowany. Warto przypomnieć, że Jastrzębie-Zdrój wraz z partnerami partycypuje w kosztach inwestycji – skomentowała prezydent Anna Hetman.

Nasz projekt zakłada wykorzystanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A istniejącej infrastruktury oraz odbudowę odcinków linii kolejowych w historycznym przebiegu. Fragment nowej linii zostanie zbudowany między Rondem Centralnym i dawnym przystankiem Jastrzębie-Zdrój Górne, odbudowany zostanie fragment linii 159 na terenie Jastrzębia oraz między Żorami i Orzeszem i zrewitalizowany jego fragment między Jastrzębiem, Pawłowicami i Żorami. Połączenie obsługiwać ma 18 pociągów: 12 z nich kursowałoby na trasie Katowice-Żory-Jastrzębie, 6 dodatkowo obsługiwałoby odcinek łączący Żory i Rybnik. Szacunkowa wartość wynosi 503 814 924,75 zł.

– Ten program powstaje przy współpracy z samorządami, bo któż lepiej wie o potrzebach mieszkańców małych i średnich miejscowości niż wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, marszałkowie. To dzięki współpracy z nimi realizacja programu Kolej+ jest możliwa. Inwestycje do programu zgłosili właśnie samorządowcy. Dziękuję za dobrą współpracę – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Głównym celem programu Kolej+ jest uzyskanie lub usprawnienie połączeń miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkim. Wraz z ogłoszeniem listy projektów poinformowano też o zwiększeniu budżetu programu do 11 miliardów złotych. Prace obejmą łącznie 1203 km linii kolejowych.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.