Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? To może być oszustwo

Oszuści wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie pieniędzy. Przekonał się o tym mieszkaniec naszego miasta, który dopłacił 1,99 zł do przesyłki kurierskiej, a stracił 1700 złotych.

16 maja do jastrzębskiej komendy policji zgłosił się mężczyzna, który zawiadomił, że padł ofiarą tego typu przestępstwa. Poinformował policjantów, że dostał SMS-a z prośbą o taką właśnie dopłatę w wysokości 1,99 złotych. Gdy kliknął podany w wiadomości link i zrobił przelew na 'brakującą sumę’, udostępnił przestępcom dostęp do swojego konta i stracił 1700 złotych.

Oszuści wciąż rozwijają metody wyłudzania pieniędzy. Dlatego, szczególnie gdy mowa o płatnościach bezgotówkowych, trzeba zachować ostrożność. Kolejny sposób przestępców to podszywanie się pod firmy kurierskie i wysyłanie SMS-ów z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska-w granicach kilku złotych. Oszuści do SMS-ów dołączają też link, po którego kliknięciu następuje przekierowanie na fałszywą stronę, do złudzenia przypominającą stronę banku czy operatora płatności. Niczego nieświadoma ofiara wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login i hasło, czym umożliwia oszustom przechwycenie danych. Najłatwiej wpaść w sidła przestępców, gdy akurat oczekuje się na przesyłkę lub po prostu często odbiera się paczki. Wtedy łatwo stracić czujność.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.