„Mamy na to strategię”

Przedstawiciele miasta wzięli udział w debacie na temat sprawiedliwej transformacji.

– Transformacja terenów górniczych to dla Jastrzębia-Zdroju ogromne wyzwanie. Ten proces trwa od lat. Robimy wszystko, by być jak najlepiej przygotowani do tych wyzwań – mówiła prezydent Anna Hetman, zapowiadając strategię rozwoju miasta na najbliższe dziesięciolecie. 

Nasze miasto jest widoczne wszędzie tam, gdzie trwa wymiana doświadczeń dotyczących sprawiedliwej transformacji. Agnieszka Pabich, naczelnik wydziału Strategii, Rozwoju i Obsługi Inwestora, uczestniczyła w debacie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

– Co powinni robić ludzie po wyjściu z branży górniczej? Lepiej spojrzeć na to z innego punktu widzenia – jakie warunki możemy stworzyć, aby ci ludzie mogli dalej być aktywni ekonomicznie w innych branżach, innych sektorach  mówił Luke Haywood z Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change (MCC).

Jastrzębie-Zdrój w strategii rozwoju miasta wyznaczyło kilka wiodących kierunków. Szczególny nacisk kładziemy na rozwój nowych technologii oraz tak zwany „przemysł czasu wolnego”. 

– My mamy strategię i już działamy:  szkolimy jastrzębian w zakresie nowych umiejętności pod „przemysł 4.0” w programie pilotażowym „Enter Jastrzębie”. W przyszłym roku z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną będziemy startowali z akceleratorem biznesowym. Ukierunkowaliśmy się na sektor turystyczny, ale nie tylko na przyciągnięcie turystów, także na małe  biznesy  mówiła podczas konferencji Agnieszka Pabich.  

Jak jednak podkreślała w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, prezydent miasta Anna Hetman, transformacja terenów górniczych wymaga gigantycznych nakładów, przekraczających możliwości finansowe samorządów. Stąd też niezmiernie ważne jest skuteczne aplikowanie o środki zewnętrzne. 

Jesteśmy gotowi do działania i czekamy na pierwsze konkursy i rundy aplikacyjne – zarówno w ramach programu regionalnego, jak i ogólnokrajowych. Z informacji nam przekazywanych na oficjalnych spotkaniach wiemy, że należy się ich spodziewać w przyszłym roku – zaznaczała prezydent Anna Hetman.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.