Festiwal JAZZtrzębie już w ten weekend!

W ramach festiwalu wystąpią Aga Zaryan, Przemysław Chmiel Quartet, a warsztaty dla instrumentalistów poprowadzi Marcin Kaletka.

Już w najbliższy weekend odbędzie się część wydarzeń festiwalu JAZZtrzębie, przesuniętych z powodu tragicznych wypadków w kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka”. Zaśpiewa między innymi główna gwiazda festiwalu – Aga Zaryan. Swój program zaprezentuje również Przemysław Chmiel Quartet. Warsztaty mistrzowskie dla instrumentalistów poprowadzi Marcin Kaletka.

4.06.2022, godzina 11.00: Marcin Kaletka – Warsztaty Mistrzowskie dla instrumentalistów

Marcin Kaletka to saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, absolwent instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (2009r.) oraz Frost School of Music, University of Miami, USA (2013r.) Od 2014 r. wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca wielu nagród na festiwalach oraz konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Marcin współpracował ze znanymi postaciami polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak m.in: Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Marek Bałata, Aga Zaryan, Leszek Możdżer, Dariusz Oleszkiewicz czy Piotr Wyleżoł. Ma na swoim koncie wiele płyt jako sideman.

Warsztaty dla wszystkich instrumentalistów grających na instrumentach dętych i nie tylko poprowadzi w sobotę w Sali Koncertowej PSM I i II st. im. prof. Józefa Świdra od  godziny 11.00.

5.06.2022, godzina 18.00: Przemysław Chmiel Quartet – koncert

Podczas JAZZtrzębia nie zabraknie również miejsca dla młodych twórców. Jednym z nich jest Przemysław Chmiel – za swój debiutancki album nominowany do Fryderyków.

 – Przemysław Chmiel Quartet to jeden z najciekawszych improwizujących zespołów młodego pokolenia. Debiutancki album zespołu zebrał znakomite recenzje, został określony mianem jednego z najlepszych debiutanckich albumów 2020 roku, a także nominowany był do nagrody FRYDERYK. Wydawnictwo ukazało się w Fundacji Słuchaj!, w której katalogu znajdują się płyty czołowych muzyków improwizujących z Europy i Świata. Kwartet wykonuje kompozycje lidera, będące z jednej strony utworami zawierającymi fragmenty skomponowane i zaaranżowane, z drugiej silnie odwołujące się do estetyki otwartej, spontanicznej improwizacji – zapowiadają twórcy festiwalu.

Przemysław Chmiel Quartet wystąpi w niedzielę o godzinie 18.00 w jastrzębskiej sali koncertowej.

5.06.2022, godzina 19.30: Aga Zaryan – koncert

Gwiazdą tegorocznego JAZZtrzębia będzie Aga Zaryan. Ceniona wokalistka jazzowa, autorka 11 płyt w tym albumu „Umiera piękno”, na którym znalazły się utwory polskich poetów czasów wojny.

–  Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie Artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak: Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin – zapowiadają organizatorzy.

Aga Zaryan z zespołem wystąpi w niedzielę o godzinie 19.30 w sali koncertowej. Przedstawi program autorski.

Wszystkie informacje o festiwalu (w tym o wydarzeniach zaplanowanych na lipiec, czy o możliwości zakupu biletów):  www.jazztrzebie.eu

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.