Drony w służbie… zdrowiu!

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju testuje bezzałogowe statki powietrzne.

Transportem materiałów medycznych, głównie próbek laboratoryjnych, z powodzeniem mogą zająć się bezzałogowce. Największą zaletą takiego rozwiązania jest szybkość. Hybrydowy pionowzlot wykorzystany podczas pokazu może poruszać się z prędkością 80 km/h i transportować ładunek o masie do 3,5 kg na odległość do 100 km. Dodajmy, że nie musi stać w korku oraz leci co celu w linii prostej, zatem transport ze Szpitala Dziecięcego przy ul. Krasickiego to kwestia dosłownie minut. Wyprodukowała go firma Farada Group.

W praktyce typ BSP dostosowuje się do konkretnej trasy, więc w Jastrzębiu-Zdroju misje wykonywać będzie mniejszy wielowirnikowiec. On również zapewnia zachowanie łańcucha chłodniczego i jest sterowany przez pilotów… z siedziby oddalonej od szpitala o kilkaset kilometrów. Zadaniem personelu medycznego jest jedynie załadunek lub odbiór ładunku. Cała procedura przebiega sprawnie i szybko.

– Z przesyłkami medycznymi latamy regularnie, od czterech miesięcy, po kilka razy dziennie. To jest pierwsza instalacja pomiędzy szpitalami. Do tej pory lataliśmy pomiędzy jednostkami obsługującymi laboratoria medyczne – powiedział Szymon Kupaj – prezes zarządu w Farada Group.

W ciągu czterech miesięcy drony Farada Group pokonały w locie ponad 20 000 km. Co ważne, praktycznie bezawaryjnie. Docelowo będą mogły transportować również krew, a nawet narządy do przeszczepów.

Informacja dla użytkowników prywatnych dronów:

Nad naszym miastem utworzony został korytarz DRA-R (DRone Airspace Restriction). W strefie dozwolone są loty BSP z aktywnym odbiornikiem ADS-B IN. Loty nieposiadające odbiornika ADS-B IN w czasie aktywności strefy dopuszczalne wyłącznie po uzyskaniu zgody od zarządzającego strefą.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.