Będziemy produkować ogniwa dla powerbanków?

W Jastrzębiu-Zdroju ma powstać fabryka ogniw akumulatorowych dla magazynów energii.

Projekt zakłada uruchomienie w Jastrzębiu zakładu produkującego magazyny energii w postaci ogniw akumulatorowych. Fabryka powstanie na terenach SRK. Łączną wartość produkcyjną szacuje się na 1200MWh. Wytwarzane akumulatory będą miały pojemność od 0,5 kWh do 50 kWh. O inwestycji poinformował wicepremier Jacek Sasin z Ministerstwa Aktywów Państwowych podczas konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Będzie to pierwsza polska fabryka tego typu. Bazować będzie na czeskiej technologii HE3DA. Inicjatorzy z Fundacji Śląskie Magazyny Energii przypuszczają, że próbna produkcja może rozpocząć się w 2024 roku. Partnerzy projektu podpisali już memorandum i porozumienia dotyczące współpracy przy realizacji przedsięwzięcia.

Technologie magazynowania energii mają wspierać i stabilizować rozproszony system OZE, tak zależny od chociażby warunków pogodowych. Mniejsze akumulatory będą mogły być wykorzystywane w domach oraz przez mały i średni przemysł. Z kolei duże będą stabilizowały sieci, w tym farmy fotowoltaiczne.

Magazyny energii są krokiem nie tylko w kierunki energetyki rozproszonej, ale też budowania energetycznej niezależności państwa.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.