„Nie ma takiego środka, który mógłby zastąpić krew”

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To święto wszystkich Honorowych Dawców Krwi.

Kto może zostać dawcą krwi?

Dawcą krwi może zostać osoba, która ukończyła 18 rok życia, jest zdrowa i waży co najmniej 50 kilogramów. Każdy kto zechce oddać krew najpierw wypełnia specjalną ankietę, która jest wstępną formą weryfikacji potencjalnego dawcy.

– Nie ma takiego środka, który mógłby zastąpić krew. Dla wielu ludzi jej podanie jest działaniem na rzecz ratowania zdrowia i życia. Świadomość, że możemy komuś pomóc w realny sposób jest nie do opisania. Kiedy ja zacząłem oddawać krew, czułem ogromną satysfakcję, że zrobiłem coś dobrego dla drugiego człowieka – mówi Andrzej Kinasiewicz.

– Więcej jest krwiodawców, to może wynikać z tego, że kluby honorowych krwiodawców powstawały przy kopalniach oraz w jednostkach mundurowych. Tam jednak przeważa liczba mężczyzn. Kobiety mogą oddawać krew rzadziej, z różnych względów, na przykład w okresie ciąży nie mogą tego robić. Apeluję do wszystkich, którym pozwala zdrowie oraz wiek, niezależnie od płci. Pamiętajmy, że zawsze warto pomagać – dodaje.

Kiedy i gdzie można oddać krew?

Krew można oddać podczas wydarzeń, które odbywają się w mieście są nimi na przykład Dni Promocji Zdrowia lub Krwiobieg. Zachęcam do śledzenia informacji na stronach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Każda taka akcja  organizowana w naszych środowiskach jest ustalana  wspólnie z ośrodkiem, ponieważ tam dysponują profesjonalnym sprzętem oraz odpowiednimi osobami do przygotowania  każdorazowego przedsięwzięcia. Mieszkańcom, którzy chcą podzielić się cennym składnikiem polecam kontakt telefoniczny do Centrum Krwiodawstwa, oddział terenowy na Osiedlu Przyjaźń przy ulicy Ignacego Krasickiego 21.

Chcesz oddać krew? Umów się telefonicznie: 32 440 25 50

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.