Wokół „ryby” będzie zielono

Dużo zieleni, woda i przestrzeń do rekreacji – mieszkańcy Osiedla Morcinka wypowiedzieli się w sprawie placu przy „rybie”.

But, ryba, hebel, murek… Rzeźba na placu przy ulicy Katowickiej nazywana jest na różne sposoby. Teren wokół niej już niedługo zmieni się w prawdziwie przyjazną przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli spotykać się i relaksować.

Na spotkaniu z prezydent miasta Anną Hetman, urzędnikami i przedstawicielami władz osiedla, rozmawiano o dalszych losach placu: o tym, czy zachować kiosk, w którym niegdyś znajdowała się kwiaciarnia,  co dalej z rzeźbą, a przede wszystkim – jakie są oczekiwania wobec tego terenu.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się porozmawiać z Państwem o zagospodarowaniu placu. Przyjazna przestrzeń, która tu powstanie, będzie służyć przede wszystkim Wam, więc to do Was należy decyzja, co konkretnie się tutaj znajdzie – mówiła prezydent Anna Hetman.

Mieszkańcy, którzy przyszli na konsultacje, proponowali, by charakterystyczny kształt rzeźby pojawił się również na nowym placu. Mimo wielu nazw, które funkcjonują wśród jastrzebian, rzeźba przedstawia hebel – narzędzie  pracy górniczej.  Zaprojektowała go Janina Nowakowska. Kształt ten dla wielu stał się już symbolem osiedla i – w takiej czy innej formie – na placu się pojawi. W zależności od tego, w jakim stanie okaże się być zachowana rzeźba, projektanci będą starali się użyć jak największą ilość oryginalnego materiału. Na placu pojawią się również kaskady wodne, przestrzeń do odpoczynku i dużo zieleni – zostaną tu wykonane dodatkowe, estetyczne nasadzenia. Wiemy już na pewno, że ilość zieleni nie będzie mniejsza niż obecnie (zajmie ona minimum 80% terenu).

– Ogromnie się ucieszyłem, kiedy okazało się, że rewitalizacja tego placu będzie jednym z zadań w strategii rozwoju miasta. Już niedługo będzie można tu odpocząć, miło spędzić czas – podkreślał  Grzegorz Mosoń – przewodniczący zarządu osiedla.

Plac przy ulicy Katowickiej powstanie w ramach projektu „Budujemy przyjazne przestrzenie”, a jego realizacja rozpocznie się w przyszłym roku. W ramach prowadzonych prac uporządkowane zostaną również miejsca parkingowe w pobliżu placu.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.