Delegacja z Kosowa w Jastrzębiu-Zdroju

Wymiana Regionów Węglowych Bałkanów Zachodnich i Ukrainy – rozmawiano o przyszłości gmin górniczych i działaniach zbliżających do osiągniecia założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Gości, przedstawicieli władz rządowych i spółek wydobywczych z Kosowa, interesowały przede wszystkim korzyści finansowe dla budżetu gminy płynące z działalności górniczej przedsiębiorstwa wydobywczego oraz znaczenie szkód górniczych i zanieczyszczenia terenu dla potencjalnych inwestorów.

W trakcie rozmowy dopytywano o działania miasta w zakresie ekologii.

W trakcie pobytu w Jastrzębiu-Zdroju goście zobaczyli również tereny po KWK Jas-Mos, Żelazny Szlak Rowerowy, budynek Łaźni Moszczenica oraz Park Zdrojowy.

Zwrócono szczególną uwagę na wysoki poziom zieleni w mieście oraz działania dotyczące m.in. dotacji na wymianę urządzeń grzewczych dla mieszkańców.

– Przedstawiliśmy działalność Enter Jastrzębie oraz projektu Kssenon2, którego założenia doprecyzowujemy razem z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wskazaliśmy, że dywersyfikacja miejskiej gospodarki w kierunku nowoczesnych technologii oraz sektora turystycznego są naszym priorytetem. Wpływ działalności wydobywczej na jakość terenów inwestycyjnym, mimo atrakcyjności ceny, infrastruktury i zachęt inwestycyjnych, wymusza na nas szukanie alternatyw dla rozwoju gospodarczego Jastrzębia-Zdroju – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Wymiana jest realizowana przez Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce w ramach projektu Komisji Europejskiej Wymiana Regionów Węglowych Bałkanów Zachodnich i Ukrainy.

Natalia Makselon
Natalia Makselon

Redaktorka. Prowadząca serwisy lokalne Beskid Śląski 24 oraz Życie Jastrzębia.