Zielone przedszkola w Jastrzębiu-Zdroju

Ogrody rozkwitają pod czujnym okiem dzieci.

Przedszkole nr 6 przy ulicy Wielkopolskiej w Jastrzębiu-Zdroju to prawdziwie „zielona” placówka. Na terenie podwórka znajduje się pokaźnych rozmiarów ogród, a w nim znajdziemy m.in. drewniane skrzynie zagospodarowane jako podwyższone rabaty warzywno-ziołowe, sadzonki krzewów oraz kompostownik. Na twarzach dzieci zapytanych o ogród, od razu zagościł uśmiech. Maluchy chętnie dbają o sadzonki. Podlewają je i mają wiedzę, do czego służą ogrodowe narzędzia oraz potrafią korzystać z kompostownika. Dojrzałe owoce są zbierane przez małych ogrodników, a najwyżej cenią sobie poziomki. Miejsce posadzenia roślin, oprócz funkcji użytkowej, służy także za strefę relaksu i spokoju. Sprzyja odprężeniu wśród śpiewu ptaków, a jeśli dopisze szczęście, zaobserwować tu można tuptające jeże lub zwinne wiewiórki.

Przedszkole nr 10 przy ulicy Edukacyjnej postawiło na kwiaty miododajne. Posadzone zostały, jakżeby inaczej, przez najmłodszych jastrzębian. Teraz są oni świadkiem tego, jak z drobnych nasion pączkują dorodne kwiaty. Mali floryści posiadają wiedzę, jakie kwiaty zostały posadzone i skąd bierze się miód. Rola pszczół w tym procesie także jest im znana.

Przedszkola otrzymały łącznie 100 drewnianych donic, 262 sadzonki krzewów owocowych, w tym 118 sztuk borówki amerykańskiej, 79 sztuk porzeczki czerwonej, 65 porzeczki czarnej oraz 260 sztuk sadzonek poziomki. Teren każdego z przedszkoli został wyposażony w kompostownik.

Edukacja ekologiczna największe korzyści przynosi wśród najmłodszych. Dzieci, poprzez pielęgnowanie sadzonek, mogły obserwować poszczególne etapy okresu wegetacyjnego roślin, nauczyły się dbania o uprawy i obcowania z naturą. Już wiedzą, że uprawa roślin to długotrwały, ale także owocny i wielce satysfakcjonujący proces. Wpłynęło to także na ich nawyki żywieniowe i rozbudzanie wrażliwości ekologicznej.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.