Rajd Śląska

6. runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski odbędzie się w Jastrzębiu-Zdroju.

Uczestnicy najważniejszego cyklu rajdowego w naszym kraju pojawią się 10 września na trasie w Ruptawie i Bziu (przejadą również terenem sąsiednich Pielgrzymowic). Zawodnicy startujący w Mistrzostwach Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska oraz w Rajdowych Mistrzostwach Południa dwukrotnie pokonają jastrzębski odcinek specjalny, na którego trasie znajdą się ulice: Kępa, ks. Piotra Skargi, Borowa, Daszyńskiego, Gruntowa, Sikorskiego, Powstańców, Stroma, Jastrzębska, Niepodległości, Kłosowa, Skotnia, Spółdzielcza, Słowackiego, Spokojna.

Zawody rozpoczną się 9 września, w samym centrum Katowic. To właśnie tu, na niedawno wyremontowanej ul. Dworcowej będzie można zobaczyć wszystkie rajdówki i załogi podczas ceremonii startu. Następnie zawodnicy udadzą się na otwierający rywalizację prolog, czyli odcinek specjalny wytyczony na ulicach Katowic.

Sobota, 10 września, to ściganie na południu województwa. Trzon harmonogramu drugiego dnia imprezy to trzy odcinki specjalne wytyczone w powiatach bielskim i cieszyńskim, a także w Jastrzębiu-Zdroju. Trzy wspomniane próby będą pokonywane dwukrotnie, a pomiędzy pętlami zawodnicy odwiedzą park serwisowy w bazie rajdu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tam też kibiców i uczestników czeka ostatni, niezwykle widowiskowy akcent sobotniego etapu – Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli rywalizacja na 1,5-kilometrowym odcinku specjalnym wytyczonym na błoniach Stadionu Śląskiego.

W niedzielę, 11 września, załogi będą się ścigać na urozmaiconych odcinkach specjalnych wytyczonych w północno-wschodniej części województwa śląskiego. Są to zupełnie nowe próby, niewykorzystywane nigdy wcześniej w Rajdzie Śląska.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Jego uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy. Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2022 zaplanowano dziewięć rajdów, w tym dwa rozgrywane poza granicami kraju (Litwa i Słowacja). Sześć rund to rajdy asfaltowe, a trzy to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.

Rajd Śląska 2022 zwieńczy ceremonia wręczenia pucharów, w niedzielny wieczór na Stadionie Śląskim. O tym, kto wygra zdecyduje suma czasów z 11 odcinków specjalnych o długości ponad 110 km.

Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski oraz Prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa. Sponsorem głównym zawodów jest województwo śląskie.

Do pobrania mapa odcinka specjalnego.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.