Nie dla narkotyków za kierownicą!

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że stosowanie narkotyków wpływa negatywnie na jego zachowanie za kierownicą. Reakcja zależy od rodzaju i ilości zażytej substancji psychoaktywnej, powodując w organizmie szereg zaburzeń. Zażyta substancja może m.in. spowalniać czas reakcji, powodować zaburzenie koncentracji, koordynacji ruchów, równowagi czy wyczucia odległości.

Policja dysponuje nowoczesnymi analizatorami narkotyków AquilaScan. Urządzenie to służy do wstępnego badania kierowców na zawartość środków odurzających w organizmie podczas kontroli drogowych. Badanie polega na pobraniu próbki śliny, która następnie wędruje do analizatora i już po kilkunastu minutach można odczytać wynik. Istotnym jest fakt, że zażyte narkotyki utrzymują się w organizmie człowieka znacznie dłużej niż spożyty alkohol – od kilku do kilkunastu dni.
Testy stosowane przez policję są zdolne do wykrycia w organizmie obecności narkotyków nawet po kilkunastu dniach od ich zażycia.

Jazda pod wpływem narkotyków jest czynem zabronionym prawnie. Podobnie, jak jazda pod wpływem alkoholu, zachowanie to może zostać zakwalifikowane zarówno jako wykroczenie, jak i przestępstwo, w zależności od tego czy kierowca prowadził pojazd w stanie po spożyciu środka odurzającego, czy pod jego wpływem.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, zgodnie z art. 178a§1 kk zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Prowadzenie natomiast pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, zgodnie
z art. 87§1 kw zagrożone jest karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych, dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

W przypadku spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, kierujący będący w chwili wypadku pod wpływem środka odurzającego, zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 12. Dodatkowo kierowca może zostać pozbawiony prawa do kierowania pojazdami tymczasowo lub nawet na zawsze.

Przyjęcie jakiejkolwiek dawki narkotyku dyskwalifikuje nas jako kierowców.

NARKOTYKI TO ZŁO! BĄDŹ ROZSĄDNY ZA KIEROWNICĄ – WYBIERZ JASNY UMYSŁ!

Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.