Strażacka dyscyplina i dobra zabawa

W dniach 23.07 – 2.08.2022 jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruptawie zorganizowała obóz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Mikoszewie. 

Obóz to dziesięć dni strażackich ćwiczeń i integracji uczestników przeplatane z wyjściami na plażę czy na Wał Mikoszewski. Zorganizowana została też wycieczka do Gdyni. Tam zwiedziliśmy Akwarium Gdyńskie, w którym można zobaczyć, co żyje w wodach całego świata i statek-muzeum „Dar Pomorza”, gdzie młodzież może poznać studencki zarys życia na morzu. Aspektem strażackim obozu jest szkolenie w siedmiu kategoriach: organizacja służby, armatura gaśnicza i rozwinięcia bojowe, ratownictwo wysokościowe, łączność, pierwsza pomoc, sprzęt ochrony dróg oddechowych, a także fizykochemia spalania. Każdy uczestnik mógł własnymi zmysłami poczuć dreszcz adrenaliny przy zjeździe na tyrolce i wziąć odpowiedzialność za uratowanie osoby poszkodowanej w wypadku drogowym, a całość okraszona była dużą dawką humoru i dobrej zabawy. 

W przerwie od strażackiej dyscypliny nasza młodzież została doceniona dwoma wieczorami filmowymi, wyjściem do dmuchanego mini parku rozrywki, czy zajęciami na ośrodkowym basenie. Strzałem w dziesiątkę był też mecz siatkówki pomiędzy obozem a kadrą. Po wspaniałym widowisku młodzież musiała uznać wyższość swoich wychowawców, a mecz zakończył się wynikiem 3:1 – chociaż wynik odwrotny byłby równie uczciwy. 

Ostatni dzień obozu to również czas rozstrzygnięć w rywalizacji obozowej o Puchar Komendanta Obozu, którą finalnie wygrał pluton II, przed najmłodszym plutonem VII i najstarszym I. W ramach turnieju obozowicze zmierzyli się w konkurencjach zarówno plastycznych, sportowych jak i zręcznościowych. Nie jeden raz pomysłowość artystyczna naszych uczestników zaskakiwała jury turnieju. 
Następny dzień to już powrót do domów, ostatni apel na placu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju i łzy rozstania z obozem. Z przeprowadzonego sondażu wynika, że 100% uczestników wraca do nas za rok! 

Z tego miejsca pragniemy podziękować kadrze, kierowcom autobusów i sponsorom, bez których całe przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje Fundacja JSW, która wsparła nas ogromną kwotą 40 000,00 zł, co stanowiło około 1/3 kosztów organizacji całego przedsięwzięcia. Dzięki tym dofinansowaniom koszt obozu poniesiony przez rodziców na uczestnika wyniósł 750,00 zł. Dużym wsparciem objęła nas również Komenda Miejska PSP w Jastrzębiu-Zdroju oraz Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach. Dzięki pomocy Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Jacka Kleszczewskiego oraz Komendanta Miejskiego PSP st. bryg. mgr inż. Wojciecha Piechaczka pojechały z nami dwa strażackie autobusy, które bezpiecznie przetransportowały uczestników w obydwie strony. 

Na koniec zostało nam zaprosić chętne dzieci na nasz obóz w przyszłym roku, a także na strażackie zajęcia, z którymi startujemy już od 3 września. Zbiórki Młodzieżowej i Dziecięcej Drużyny Pożarniczej odbywają się w ciągu roku szkolnego, w każdą sobotę w godzinach od 9:00 do 11:00 przy remizie OSP Ruptawa ul. Cieszyńska 101a. Gwarantujemy naukę strażackiego fachu, a także dobrą sportową rozrywkę i zabawę!

OSP Ruptawa

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.