Miejski Ośrodek Kultury zaprasza

Wystawa plenerowa „Porozumienia sierpniowo-wrześniowe z perspektywy górnośląskiej”.

„Porozumienia sierpniowo-wrześniowe z perspektywy górnośląskiej” przybliża wydarzenia, które przyczyniły się do powstania NSZZ Solidarność, a w dalszej perspektywie do obalenia komunizmu w Polsce i ustanowienia w pełni demokratycznych władz. Część prezentowanej ekspozycji poświęcona jest bohaterom upamiętnionym w Panteonie Górnośląskim, którzy związani są z okresem walki z władzą komunistyczną w Polsce Ludowej. W głównej mierze wspominany jest jeden liderów Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Tadeusz Jedynak, a ponadto opozycjonista Kazimierz Świtoń oraz postacie dziewięciu górników, ofiar pacyfikacji Kopalni Wujek w 1981 roku.

Na wystawie prezentowane są fotografie i dokumenty ze zbiorów: Wikimedia Commons, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Europejskie Centrum Solidarności, Ośrodek Karta, PAP, Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Polona.

Gośćmi spotkania podsumowującego wystawę, na które zapraszamy 15 września o godzinie 17.00 do Miejskiego Ośrodka Kultury, będą Ryszard Kopiec Dyrektor Panteonu Górnośląskiego oraz autor wystawy Bartosz Szostek.

Organizatorzy: Katowice dla odmiany, Archidiecezja Katowicka, Samorząd Województwa Śląskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Panteon Górnośląski w Katowicach.

Wystawa dostępna od 1 do 16 września 2022 r.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.