Mówimy „NIE” aktom wandalizmu

Kamera monitoringu na Żelaznym Szlaku Rowerowym nagrała młodego człowieka.

Zbyt wiele wysiłku wkłada się w budowanie przyjaznych przestrzeni w Jastrzębiu-Zdroju, by stały się one folwarkiem dla osób, które z premedytacją dokonują zniszczeń.

Ostatni przykład wandalizmu został nagrany przez kamery umieszczone na Żelaznym Szlaku Rowerowym. Zniszczony został element wiaty przystankowej. I choć zdewastowana część da się naprawić, to mogło dojść do dużo poważniejszych uszkodzeń. W wiacie był bowiem nowo umieszczony defibrylator, który był kosztowną inwestycją. O sprawie została poinformowana policja. Toczą się czynności w zakresie zdarzenia.

Każdy podobny czyn zasługuje na potępienie, a skala zniszczeń budzi niepokój. Niemal 10 000 zł kosztowały naprawy uszkodzeń, powstałych w przeciągu ostatniego roku na jastrzębskiej części Żelaznego Szlaku Rowerowego. Zniszczenia obejmowały połamane ławki, stoły i posadzone drzewa. Także dochodziło do kradzieży m.in. niektórych elementów stacji naprawczych. Jaki jest powód takiego działania? Zwykle występuje wiele przyczyn i tak też zapewne jest w tym przypadku. Sprawcy zniszczeń często w dość wątpliwy sposób poszukują przyjaciół i uznania wśród znajomych. Niekiedy również czujność rodziców jest uśpiona. Zwykle sprawy dotyczą młodych ludzi, nastolatków, którzy mogą czuć się bezkarnie. Czy znają konsekwencje? Czy wiedzą, że nie tylko dorośli odpowiadają za swoje czyny? Akty wandalizmu, w zależności od wieku sprawcy zniszczeń, powodują jego odpowiedzialność lub odpowiedzialność jego opiekuna. Konsekwencje takiego działania są naprawdę poważne. 

Mieszkańcy, bądźmy czujni i nieobojętni na takie zachowanie, jeśli jesteśmy jego świadkami. Żaden sprawca wandalizmu nie powinien liczyć na brak konsekwencji, który dałby przyzwolenie na kolejne próby niechlubnego działania. 

Wideo do zobaczenia tutaj.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.