Metodą „na córkę” chcieli oszukać seniorów

Do prób oszustwa doszło wczoraj między godzinami 11:00 a 13:00. Na telefon do trzech starszych pań zadzwoniła kobieta podająca się za ich córkę, która pilnie potrzebowała pomocy finansowej… Apelujemy o nieprzekazywanie żadnych pieniędzy i nieinformowanie o fakcie ich posiadania, gdyż możemy stać się łatwą ofiarą oszustów!

Wczoraj na telefon do 73, 81 oraz 93-latki zadzwoniła kobieta podająca się za córkę. Poinformowała o trudnej sytuacji i poprosiła o pomoc finansową.
Kobiety w trakcie rozmowy zorientowały się od razu, że to próba oszustwa i zadzwoniły po policjantów. Opowiedziały im o telefonie informującym, że osoba podająca się za córkę powiedziała, że potrzebuje pieniędzy. Tym razem czujność i niezwłoczny kontakt z Policją uchroniły zgłaszającego przed konsekwencjami utraty pieniędzy.
Pamiętajmy, że oszuści często wykorzystują naszą łatwowierność i zmuszają do działania pod presją czasu.
Odbierając telefon od bliskich, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy finansowej, a także od „policjantów”, czy innych „urzędników”, którzy chcą nas zaangażować w działania mające uchronić nasze oszczędności, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Przypominamy, że Policja nie prowadzi tego typu spraw i nie angażuje społeczeństwa w sytuacje, w których koniecznym jest przekazanie własnych pieniędzy. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.


Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów lub bliskich, nie muszą zakończyć się utratą finansów, jeżeli będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad:
• jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
• Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy;
• nie działaj pochopnie pod presją czasu;
• po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
• jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112;
• rozmawiaj o sytuacji z domownikami i nie pozwól, abyś z nagłym problemem pozostał sam.

Nie dajmy przestępcom szansy i nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności często całego życia. Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń PROSIMY, O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.