Zakończyła się ogólnopolska IX edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich

W niedzielę 9 października jastrzębianie spotkali się, by rozmawiać o Funduszach Europejskich.

Wydarzenia odbyły się w miejscach, które powstały dzięki dofinansowaniom z środków zewnętrznych. Początek świętowania miał miejsce na Żelaznym Szlaku Rowerowym. Uczestnicy zabawy, których nie brakowało, mieli po drodze do zebrania 3 pieczątki: na miejscu odpoczynkowym na Szlaku przy ul. 1 Maja w Godowie, stacji Szotkowice oraz stacji Zielony Most. Po okazaniu zebranych stempli, rowerzyści mogli skosztować specjału Żelaznego Szlaku Rowerowego – Żelaznej Klapsznity.

Od godziny 16:00 odbywała się II część imprezy w zespole pouzdorowiskowym. Plac przy fontannie w Parku Zdrojowym zapełnił się młodszymi i nieco starszymi uczestnikami. Popularnością cieszyło się wzięcie udziału w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej, warsztaty plastyczne, wizażu i rękodzieła. Zabawę dzieci urozmaiciły gry integracyjne i puszczanie mydlanych baniek. 

Najnowszą inwestycją, która powstała dzięki Funduszom Europejskim jest Plac Zdrojowy. Wystawa ze zdjęciami stojąca na placu podczas uroczystości, przypominała o tym, że jeszcze niedawno był to teren mocno nadszarpnięty pod względem struktury. Obecnie jest miejscem stworzonym do wypoczynku mieszkańców, wyposażonym w kaskady wodne i miejsca do siedzenia. To część, która wprowadza do Parku Zdrojowego i będzie doskonale współgrającą przestrzenią z budowanym deptakiem na ul. 1 Maja. Plac stał się naturalnym przedłużeniem Parku Zdrojowego i uzupełnia jego funkcję. Pozwala mieszkańcom na swobodę doboru aktywności. Codziennie można obserwować, że jest to miejsce wybierane szczególnie dla rozrywek młodszych jastrzębian, m.in. jazdy rowerem, na rolkach i na deskorolce. Będą mogły odbywać się  tam wydarzenia o równym charakterze, np. rocznice ewakuacji więźniów z KL Auschwitz, jarmarki, wystawy, festiwale, koncerty i występy artystyczne.

Dzięki dofinansowaniu przez Fundusze Europejskie możemy każdego dnia korzystać z pięknych i funkcjonalnych miejsc w naszym mieście. Wiele inwestycji realizowanych jest zdecydowanie szybciej właśnie dzięki pozyskiwaniu tych środków – mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Dzięki pozyskiwanym funduszom zewnętrznym budowane są przyjazne przestrzenie, które mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju często odwiedzają. 
 

  • Koszt realizacji Placu Zdrojowego to ok. 5 800 000 zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Unijnych to wartość ok. 4 200 000 zł. 
     
  • Koszt realizacji Żelaznego Szlaku Rowerowego to  ok. 21 382 000 zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich to ok. 9 657 000 zł.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.