Twórcy Podziemnego Rynku w Krakowie stworzą Carbonarium

Wiemy już, kto wykona wystawę stałą w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu – Łaźni Moszczenica.

Został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie wystawy wraz z aranżacją przestrzeni ekspozycyjnej Łaźni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju. Wygrała firma Trias AVI sp. z o.o. z Warszawy i jeśli na przeszkodzie nie staną żadne kwestie formalne, to oni zajmą się przygotowaniem przestrzeni dla zwiedzających.

W ramach przetargu firma ma za zadanie wykonanie kompletnej stałej wystawy – Carbonarium. Będzie ona obejmowała zarówno wyposażenie scenograficzne, sprzęt multimedialny, system oświetleniowy, utworzenie grafik, filmów, i przede wszystkim, treści. 

– Motywem przewodnim ekspozycji będzie węgiel. Od pierwiastka, poprzez wykorzystanie w przemyśle i roli, jaką odegrał w historii miasta. Nie zabraknie przedstawienia zastosowania carbonu w świecie nauki. Ostatnim etapem są wątki transformacji i ekologiczne sposoby użytkowania węgla. Centralnym punktem Carbonarium będzie lewitująca, ogromna bryła węgla

– opowiada o założeniach wystawy Izabela Grela, pełniąca obowiązki dyrektora Łaźni Moszczenica.

Wystawa ma być interaktywna, zarówno na poziomie fizycznym jak i multimedialnym.

– Ekspozycje, które pozwalają zwiedzającym nie tylko przeczytać lub zobaczyć, ale w jakiś sposób poczuć i samemu odkryć swoją treść, dzięki tej wielozmysłowości pozostają na dłużej w ich pamięci

– tłumaczy Izabela Grela.

Firma Trias AVI sp. z o. o. istnieje na rynku 25 lat i w tym czasie zaprojektowała i wykonała ponad 1500 instalacji, w tym wiele interaktywnych wystaw czy multimedialnych ekspozycji w muzeach czy centrach nauki. To między innymi Rynek Podziemny w Krakowie, Podziemny Olkusz, Centrum Dialogu Przełomy – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Twierdzy Toruń czy część wystawy w Planetarium Śląskiem w Chorzowie.

– Jestem zadowolona, że Carbonarium zajmie się tak doświadczona firma, która ma na swoim koncie chociażby Podziemny Rynek w Krakowie. Efekt, jaki tam uzyskano, jest spektakularny. To daje mi pewność, że nasza wystawa spełni oczekiwania najbardziej wymagających osób

– komentuje prezydent Anna Hetman.

Koszt realizacji zadania wyniesie 6 309 559,62 zł. Już wkrótce zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Od tego momentu firma ma 6 miesięcy na wykonanie wystawy.

Carbonarium powstanie jako element projektu Interreg V-A 2014-2020 Republika Czeska – Polska „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza” realizowanego wraz z Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza i czeskim Dolní Oblast VÍTKOVICE, z.s. Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.