Jastrzębie-Zdrój: Zadbajmy o czyste powietrze sadząc drzewa!

Jesień jest najlepszym okresem na sadzenie drzew zarówno owocowych, jak i liściastych: dębów, klonów, brzóz, buków, lip czy klonów dekoracyjnych.

To również dobry czas aby posadzić iglaki – cisy, świerki, sosny czy jałowce. Jak wiemy, wszystkie drzewa liściaste i iglaste produkują tlen.

W Jastrzębiu-Zdroju mamy 549,12 ha lasów:

  • 1 ha lasu wchłania tyle węgla, ile wydala go w ciągu godziny 200 osób,
  • 1 ha lasu wchłania w ciągu roku 3600 kg węgla, filtrując 16 mln m3 powietrza,
  • 1 sosna dostarcza tlenu dla 3 osób.

Drzewa odgrywają ogromna rolę w oczyszczaniu miejskiego powietrza. Neutralizują mniejsze cząsteczki pyłu, które pochłaniają. Cięższe i większe zatrzymywane są przez liście i gałęzie. Im gęstsze zadrzewienie, tym lepsza filtracja powietrza. Drzewa znacząco obniżają zawartość tlenku węgla i azotu w powietrzu oraz oczyszczają otoczenie ze spalin samochodowych i dymu węglowego. W ekosystemie miejskim są niezwykle ważne, regulują temperaturę powietrza, magazynują wodę, redukują prędkość wiatru.

Różnorodność drzew i ich rozstaw ma kluczowy wpływ na skupienie się kierowców. Zaburzają one monotonię i rutynę podczas wielogodzinnych tras, czyli zmuszają nasz mózg do ciągłego skupienia. Jest to naukowo potwierdzone!

Niektóre drzewa mają większą zdolność filtracji i oczyszczania powietrza niż inne. Należy do nich Drzewo tlenowe „Oxytree”, zwane „cesarskim drzewkiem szczęścia”, doskonale sprawdzi się w przydomowym ogrodzie jako roślina ozdobna. Po kilku miesiącach możemy liczyć na 3-metrowe, wyróżniające się fioletowo-białymi kwiatami i imponującymi, 50- centymetrowymi liśćmi, drzewo. Drzewa tlenowe konsumują ogromne ilości CO2, dlatego mogą się sprawdzić w antysmogowych nasadzeniach miejskich.

UM Jastrzębie-Zdrój

Informacja prasowa
Informacja prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@zyciejastrzebia.pl.